Według IDC globalne wydatki na ICT zwiększą się w 2020 r. o 3,6 proc. wobec 2019 r., do 4,3 mld dol.

Większy udział w rynku będzie miał sektor komercyjny (2,7 mld dol.), a resztę konsumencki, gdzie nakłady pójdą w górę w niewielkiej skali w br. (+0,7 proc.).

Co ogranicza, co przyspiesza inwestycje

Słaba koniunktura, niewielkie inwestycje przedsiębiorstw, niepewne oczekiwania co do produktów, w połączeniu z protekcjonistyczną polityką i napięciami geopolitycznymi, jak wojna handlowa USA i Chin, brexit, hamują wydatki na ICT w różnych regionach – ocenia Serena Da Rold, manager IDC.

"Nasze analizy pokazują, że silna koncentracja na doświadczeniu klienta oraz tworzeniu innowacyjnych produktów i usług generują nowe wydatki na ICT" – twierdzi.

Zauważa, że przedsiębiorstwa różnych branż przyspieszają transformację cyfrową i inwestują w chmurę, mobilność, internet rzeczy, sztuczną inteligencję, robotykę i coraz bardziej w DevOps i edge computing, aby przekształcać swoje procesy biznesowe.

Trzy rodzaje usług dla firm

Sektor usług telekomunikacyjnych powinien odpowiadać za nieco ponad jedną trzecią światowych wydatków, a IT – za ponad połowę inwestycji, na czele z zakupami sprzętu – głównie telefonów i komputerów – oraz z wydatkami przedsiębiorstw. Trzy rodzaje usług IT (zarządzane, projektowe i wsparcie) powinny wygenerować w br. ponad 750 mld dol. Coraz większe zapotrzebowanie na nie wyjaśniono przyspieszeniem cyfrowej transformacji przedsiębiorstw.

Z kolei największy wzrost w okresie prognozy, tj. do 2023 r., powinien cechować tworzenie i rozwój aplikacji (średnio 11,1 proc. na plusie co roku).

Klienci indywidualni w br. przeznaczą najwięcej środków na usługi telekomunikacyjne i sprzęt, taki jak smartfony, laptopy i tablety.

 

 

40 proc. dla 4 branż

Cztery branże – banki, tzw. produkcja dyskretna (przedmiotów, takich jak auta, meble, ubrania, różne urządzenia itp.), usługi profesjonalne i telekomunikacyjne wchłoną aż 40 proc. globalnych inwestycji ICT. Od 26 do 50 proc. z tych środków pójdzie na usługi IT. Sektor usług profesjonalnych będzie cechował największy wzrost wydatków do 2023 r. (7,2 proc. rocznie).

Przede wszystkim największe firmy (ponad 1 tys. osób) będą inwestować w usługi IT (54 proc. ich wydatków na ICT, w MŚP ten udział wyniesie 35 proc.).

Jak zauważono, MŚP coraz częściej korzystają z cyfrowej transformacji. Jest niemal dwa razy bardziej prawdopodobne, że odnotują dwucyfrowy wzrost przychodów w porównaniu do firm nie inwestujących w cyfryzację.