Kontrola fiskusa obejmowała przesłane przez przedsiębiorców jednolite pliki kontrolne VAT za kwiecień i maj 2017 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że wykryto nieprawidłowości. Najczęściej okazywało się, że dane w plikach JPK_VAT i deklaracjach VAT złożonych przez firmy za ten sam okres są różne. Stwierdzono także rozbieżności co do kwot transakcji wykazanych przez kontrahentów w ich JPK_VAT. Zidentyfikowano również sporo przypadków transakcji na faktury wystawione przez podmioty, które nie mają statusu czynnego podatnika VAT. W tym roku fiskus prowadzi czystkę w rejestrze VAT – W I kw. br. wykreślono z niego z różnych powodów prawie 40 tys. podmiotów, o czym skarbówka najczęściej nie informowała zainteresowanych.

Ministerstwo finansów zapowiada, że przedsiębiorcy, u których stwierdzono nieprawidłowości, otrzymają powiadomienia w tej sprawie. Mają być rozsyłane w dwojaki sposób: e-mailem z adresu jpk.analizy@ds.mofnet.gov.pl oraz SMS-em na numery telefonów, które firmy podały skarbówce. Podmioty, które dostaną takie informacje, powinny skontaktować się ze swoim urzędem skarbowym w celu wyjaśnienia sprawy. Resort nic nie wspomina o karach. Z pewnością nie można natomiast ignorować takich wezwań. 

Fiskus zapowiada, że kontrole JPK_VAT będą przeprowadzane cyklicznie. Pliki JPK_VAT mają obowiązek generować duże, średnie i małe firmy (od 10 pracowników wzwyż). Mikroprzedsiębiorstwa będą musiały wysyłać skarbówce jednolite pliki kontrolne z danymi VAT od 1 stycznia 2018 r. JPK mają ułatwić fiskusowi wykrywanie nadużyć i tym samym uszczelnić system podatkowy.