CBA zatrzymało dwie osoby w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, dokonującej wyłudzeń VAT. Według śledczych oszukali fiskusa na ponad 100 mln zł. W ręce agentów wpadł - w ocenie służb - szef grupy i "mózg" nielegalnego przedsięwzięcia, jak również warszawski adwokat.

Według CBA kierujący grupą przejął firmę z koncesją na obrót paliwami, jednak postawił na inną "działalność". Za pośrednictwem dwóch spółek, posługując się fałszywymi fakturami, dokumentującymi fikcyjne transakcje kupna – sprzedaży ponad 197 tys. telefonów komórkowych, wyłudził w ocenie prokuratury ponad 100 mln zł VAT. Lewe faktury na telefony opiewały na sumę 434 mln zł. Warszawski prawnik pilnował, by legalizować działania grupy.

Sprawą zajmuje się podlaski wydział prokuratury krajowej. Zatrzymania są związane ze śledztwem dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, działającej w latach 2015 - 2017. Jest ona podejrzana o wyłudzenie ponad 150 mln zł VAT. Dotychczas w toku postępowania zarzuty przedstawiono 31 osobom.

 

Zaczęło się 2 lata temu

Śledztwo, którego efektem jest ostatnia akcja CBA, ma swój początek w maju 2017 r. Wówczas zatrzymano 3 osoby i zabezpieczono lewe faktury kupna - sprzedaży ponad 300 tys. telefonów.

Dwóm zatrzymanym w prokuraturze krajowej w Białymstoku przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej z art. 258 par. 1 kodeksu karnego, poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowych z art. 271 par. 1 i 3 kk oraz przestępstw skarbowych.

Czyny te zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności. Sąd zdecydował o aresztowaniu jednego z zatrzymanych na 3 miesiące. Wobec drugiego podejrzanego zastosował dozór policji. Prokuratura zapowiada, że skieruje zażalenie na to postanowienie.