W swoim I kw. finansowym, zakończonym 31 stycznia br., HP osiągnęło przychody na poziomie 14,63 mld dol., czyli nieznacznie mniej (-0,6 proc.) niż w poprzednim roku. Zysk netto zmniejszył się o 15,6 proc., do 0,7 mld dol. Zysk na akcję (non-GAAP) poprawił się natomiast o 25 proc., do 0,65 dol.

Profity są wyższe niż spodziewali się zarówno analitycy, jak i firma. Okazało się, że HP dobrze poradziło sobie z problemami z dostępnością procesorów Intela. Niespecjalnie zaszkodziły mu także przepychanki z Xerox, dążącym do przejęcia koncernu.

"Wyniki I kw. dają nam wielką wiarę w nasze plany na 2020 r. i później" – twierdzi CEO HP Inc., Enrique Lores. Podkreśla, że dane pokazują, iż biznes HP jest silny i staje się coraz silniejszy.

Wskazuje na zespół, innowacje, zdyscyplinowaną realizację zadań, zarządzanie kosztami jako czynniki, które poprawiły rentowność.

Biznes komputerowy w górę, drukarki w dół

W I kw. br. wzrosła sprzedaż w biznesie komputerowym HP, do 9,89 mld dol. (+2 proc.). Dział druku ponownie był na minusie – 4,72 mld dol. (-7 proc.).

W segmencie PC marża operacyjna wyniosła 6,7 proc. Z kolei o 7 proc. zwiększyły się obroty w segmencie komercyjnym, o 7 proc. spadły w sprzedaży konsumenckiej PC. W ujęciu ilościowym wzrost sprzedaży komputerów wyniósł 4 proc. W przypadku notebooków – o 2 proc., a desktopów – o 7 proc.

 

Spadki na materiałach eksploatacyjnych

W segmencie druku marża operacyjna jest ponad 2-krotnie wyższa niż w PC (16 proc.). Kontynuowany jest jednak trend spadkowy sprzedaży materiałów eksploatacyjnych (-7 proc. r/r), które najwięcej ważą w wartości tego biznesu.

Zmniejszyła się także sprzedaż urządzeń w segmencie komercyjnym – o 1 proc. wartościowo. W przypadku konsumentów dołek był 13-procentowy.

Prognoza: zyski będą rosnąć

Firma spodziewa się poprawy rentowności w kolejnych latach, zarówno w biznesie PC jak i druku. Prognozę zysku na akcję za rok finansowy 2020 podniesiono z 2,24 – 2,32 dol. na akcję do 2,33 – 2,43 dol. W 2022 r. wynik ma wynieść już między 3,25 a 3,65 dol. Dla porównania w roku 2019 zysk na akcję (non-GAAP) wyniósł 2,24 dol.

Tak owocny powinien być program restrukturyzacji, ogłoszony w końcu ub.r.

Wyniki i komentarz do nich stanowią także swego rodzaju odpowiedź na kolejne propozycje przejęcia firmy przez Xerox, wbrew stanowisku zarządu HP. Xerox przekonuje, że fuzja przyniesie większe korzyści połączonym organizacjom niż samodzielny biznes HP. Jednak jego zarząd uważa, że dla firmy fuzja na proponowanych warunkach nie jest dobrą drogą rozwoju i lepszą opcją jest własny plan restrukturyzacji. Enrique Lores powtórzył, że oferta Xerox "ma szereg zasadniczych problemów", niedowartościowuje HP i wiąże się ze znacznym ryzykiem.

Wpływ koronawirusa na biznes HP w swoim II kw. finansowym (od 1 lutego br.) ocenia jako czasowy i ograniczony. Oczekuje się, że wpływ epidemii na zysk na akcję wyniesie 8 proc. w aktualnym kwartale.