Fujifilm przejmie Xerox. Amerykański producent urządzeń drukujących zostanie w całości włączony do istniejącej już wspólnej spółki Fuji Xerox - poinformowały obie korporacje. W ramach transakcji udziałowcy Xerox otrzymają 2,5 mld dol. w gotówce oraz 49,9 proc. udziałów w "nowym" Fuji Xerox, który zgodnie z porozumieniem wchłonie amerykańską korporację (dotychczas udział ten wynosił 25 proc.). Transakcja ma zostać sfinalizowana w II poł. 2018 r. Niezbędna jest zgoda regulatorów rynku.

Po zakończeniu przejęcia Fujifilm będzie kontrolowało większość (50,1 proc.) w Fuji Xerox. Jego szefem zostanie CEO Fujifilm. Nastąpi całkowita integracja amerykańskiej organizacji we wspólnej spółce. Marka Xerox pozostanie na rynku. Firmy współpracują od 56 lat. "Nowe" Fuji Xerox ma być światowym liderem w dziedzinie technologii druku i inteligentnych rozwiązań dla miejsca pracy, o rocznych przychodach 18 mld dol.

W związku z połączeniem zostanie zlikwidowanych 10 tys. miejsc pracy - twierdzi Reuters. Restrukturyzacja ma przynieść oszczędności rzędu 10 proc. całkowitych kosztów Fuji Xerox, tj. co najmniej 1,7 mld dol. do 2022 r., w tym 1,2 mld dol. do 2020 r. Jednak wydatki związane z integracją pochłoną w ciągu 3 lat 1,4 mld dol. - według przewidywań.

We wspólnym komunikacie Fujifilm i Xerox uzasadniają, że fuzja przyspieszy wzrost przychodów nowej organizacji dzięki globalnemu zasięgowi, wiodącej w branży skali, większym możliwościom innowacji, choćby przez scalenie jednostek badań i rozwoju. Pozwoli także na ekspansję na szybko rosnących rynkach. "Nowe" Fuji Xerox ma zostać liderem w takich obszarach jak szybki druk atramentowy, druk przemysłowy i rozwiązania obejmujące miejsce pracy (do których należy zarządzanie dokumentami). Powinno być także lepiej przygotowane do rozwoju w perspektywicznych biznesach, do których zaliczono sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, Internet rzeczy i rozszerzona rzeczywistość - co wskazuje na obszary zainteresowania nowej organizacji.

Informacje o łączących się organizacjach można znaleźć tutaj: Fuji Xerox.pdf

Według szefa rady dyrektorów Xerox przejęcie przez Fujifilm to konkluzja rozważanych od 2016 r. "opcji strategicznych" dla amerykańskiej firmy, czyli od czasu, gdy z Xerox wydzielono outsourcing procesów biznesowych w spółkę Conduent.

W końcu ub.r. jeden ze znaczących udziałowców Xerox, Carl Icahn, apelował o radykalne zmiany w kierownictwie firmy, bez których jego zdaniem korporacja podzieli los Kodaka (grozi jej upadłość). Uzasadniał, że transformacja firmy przebiega zbyt wolno. Teraz jednak wyraził swoje niezadowolenie z finału rozmów z Fujifilm. W 2017 r. Xerox odnotował o 4,7 proc. niższe przychody niż rok wcześniej (10,3 mld dol.) i 207 mln dol. zysku netto wobec straty 460 mln dol. w 2016 r.

Xerox był ostatnio wart - według kapitalizacji na giełdzie - 8 mld dol. Firma została założona w 1906 r. Fujifilm działa od 1962 r. Ma szerokie portfolio. Obejmuje m.in. rozwiązania dla medycyny, sprzęt optyczny i fotograficzny, cyfrowe technologie przetwarzania obrazu. W minionym roku finansowym przychody japońskiej firmy wyniosły 20,7 mld dol.