Celem podziału jest usprawnienie procesów i oszczędności. Mają wynieść 2,4 mld dol. w ciągu najbliższych lat (w obu spółkach łącznie). Ostateczny rozdział ma nastąpić do końca 2016 r. Nazwy firm ani obsada stanowisk kierowniczych nie zostały ustalone. W ocenie Xeroksa spółka 'sprzętowa’ wygeneruje ok. 11 mld dol. rocznego obrotu, a 'outsourcingowa’ – 7 mld dol. Biznes usługowy powstanie zapewne na bazie przejętej w 2010 r. za 5,6 mld dol. spółki sofware’owej ACS, specjalizującej się w outsourcingu procesów biznesowych.

Utworzenie dwóch organizacji z dotychczasowego Xeroksa nie jest zaskoczeniem. Nieoficjalnie mówiło się o takiej możliwości od kilku miesięcy. Giełdowa wartość spółki spadła w ciągu roku o 30 proc. Producent wobec spadającej sprzedaży sprzętu dążył do koncentracji na usługach i oprogramowaniu. W 2015 r. generował większe obroty na usługach niż w dziale sprzętowym (Document Technology) – odpowiednio 2,6 mld dol. i 1,9 mld dol. W obu przypadkach odnotowano jednak spadek sprzedaży – odpowiednio o 3 proc. oraz 13 proc. Marża okazała się natomiast wyższa w dziale Document Technology  – 11,8 proc. niż usługowym – 9,4 proc. W całym roku biznes usługowy wygenerował 10,3 mld dol. obrotów Xeroksa na 18,2 mld dol. całej korporacji. Zysk netto wyniósł 552 mln dol.

Xerox istnieje już od 110 lat. Firma powstała w 1906 r. Od 1961 r. nosi nazwę Xerox Corporation. W 1959 r. wprowadziła do sprzedaży swoją pierwszą fotokopiarkę.

Na podział firmy na dwie części wcześniej zdecydowały się takie spółki jak HP, Symantec, eBay.