Tradycyjna chmura jest oparta na wadliwej architekturze, która zasadniczo nie jest bezpieczna – ostrzega Larry Ellison, współzałożyciel Oracle'a, który obecnie pełni w koncernie funkcję Chief Technological Officer.

Według niego wszyscy chmurowi konkurenci Oracle'a, w tym wymieniony z nazwy jako jedyny Amazon Web Services, mają "wielki problem".

Podczas konferencji OpenWorld wskazał na AWS i standardową architekturę chmury korporacji jako przykład ryzykownego rozwiązania, gdzie dostawca musi "ufać wszystkim klientom", bo atak z urządzenia klienckiego może umożliwić zhakowanie kodu i dostęp do danych innych użytkowników. "Nawet firmy najbardziej zaawansowane technologicznie i najbardziej świadome w kwestiach cyberbezpieczeństwa są z powodzeniem atakowane" – podkreślał Ellison i ostrzegał przed AWS. "Jeżeli przeniesiesz się do ich chmury, zapłacisz więcej" – twierdził.

Jak zapewniał, takiego problemu z bezpieczeństwem nie ma na nowej platformie Oracle Gen 2 Cloud, gdzie kod chmury nie jest dostępny na maszynach, które mają styczność z obciążeniami klientów. Podstawą chmury drugiej generacji jest Oracle Cloud Infrastructure, wyposażona według producenta w nowe warstwy zabezpieczeń, w tym zautomatyzowane mechanizmy przewidywania i wykrywania zagrożeń, zapobiegania im i reagowania na nie. Najważniejszym komponentem chmury nowej generacji jest autonomiczna baza danych.

Dzięki nowej platformie Oracle liczy na rozwój biznesu chmurowego po ostrym hamowaniu w br. W minionym kwartale finansowym obroty z usług chmurowych i wsparcia licencji wzrosły o 4 proc. rok do roku, wobec kilkudziesięcioprocentowej dynamiki w ub.r.

Wojna na słowa między Oracle'm i Amazonem zaostrza się w ostatnich latach, gdy Amazon poszerzał swoją ofertę oprogramowania, bardziej bezpośrednio konkurując z Oracle'm. Postanowił do 2020 r. całkowicie zrezygnować z jego baz danych i migrować na własne oprogramowanie Aurora. O tym, że nie jest to bezbolesny proces, przypomniało niedawne wydarzenie. W jednym z największych centrów logistycznych Amazona w USA po rozstaniu z oprogramowaniem Oracle'a doszło do awarii i opóźnienia kilkunastu tysięcy przesyłek. Bezpośrednie straty Amazon oszacował na 90 tys. dol. kosztów pracy. Larry Ellison uważa, że Amazon nie da rady całkowicie odejść od oprogramowania Oracle'a. Twierdzi, że nie będzie to dla niego ani łatwe, ani efektywne kosztowo. Na OpenWorld porównał też SLA, według których autonomiczna baza danych Oracle'a zapewnia większą niezawodność niż rozwiązanie Amazona.