W 2018 r. wzrosły zarobki programistów – według raportu No Fluff Jobs. Wysokość wynagrodzeń zależy od specjalizacji, doświadczenia i miejsca zamieszkania.

Jeśli chodzi o technologię i język programowania, najwyższe zarobki w 2018 r. osiągali Scala Developerzy - średnia wysokość ich wynagrodzenia oscylowała wokół 13 tys. zł, o 4 proc. więcej niż w 2017 r.

Na zarobki powyżej 12,5 tys. zł mogli liczyć także specjaliści języka Java, Angular i Python. Ich pensje wzrosły od 6 do 10 proc.

Jednak największe podwyżki, wynoszące prawie 12 proc., zanotowali PHP Developerzy - ich pensje wzrosły średnio z 8,5 tys. zł w 2017 r. do 9,5 tys. zł w 2018 r.

Dane obejmują stawki miesięczne brutto na umowie o pracę oraz netto na umowie B2B.


Dane odzwierciedlają popyt na określone specjalizacje.

"Java i Javascript to najpopularniejsze technologie na rynku polskim i światowym" – wyjaśnia Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. - "Javascript to aktualnie jedyny język wspierany przez wszystkie przeglądarki. Coraz częściej używa się go także w aplikacjach mobilnych, oraz w zastosowaniach backendowych. Java natomiast to nie tylko dojrzały język dostępny na rynku od ponad dwudziestu lat, ale przede wszystkim stabilna maszyna wirtualna JVM, będącą najczęściej wykorzystywaną platformą aplikacyjną w zastosowaniach biznesowych" – komentuje szef firmy.

 

Gdzie płacą najwięcej

Tu zaskoczenia nie ma - na podium uplasowały się największe miasta: Warszawa (średnia pensja pracowników IT w 2018 r. wyniosła 13 tys. zł)  i  Kraków (12 tys. zł).

Po raz pierwszy Trójmiasto pod względem wysokości pensji (12 tys. zł) wyprzedziło Wrocław (11,5 tys. zł).

Wzrost wynagrodzeń - powyżej 9 proc. - nastąpił właśnie tam oraz w stolicy. Jedynie na Śląsku obserwowana jest tendencja spadkowa - zarobki zmniejszyły się o 4 proc. wobec ub.r.

 

Najbardziej poszukiwani programiści

Najczęściej poszukiwani, podobnie jak w ub.r., byli programiści JavaScript (27 proc. wszystkich ogłoszeń), Java (24 proc.) i Angular (10 proc.).

Popularność tych technologii w liczbie ogłoszeń o pracę w 2018 r. zwiększyła się w porównaniu z 2017 r. odpowiednio o 51,2 proc.,  44 proc. i 52,7 proc.

Na uwagę zasługuje jednak wzrost znaczenia platformy .NET - 11 proc. ogłoszeń  skierowanych było do jej znawców. W porównaniu z ub.r. wzrost wyniósł 80 proc.

Znacznie przybyło także ofert dla specjalistów języka Python (64 proc.) i Scala (65 proc.).

Choć technologie iOS i Android występowały w odpowiednio 2 proc. ogłoszeń, to i tu wzrosty sięgnęły 72 i 55 proc., co pokazuje, że rośnie zapotrzebowanie na specjalistów najpopularniejszych systemów operacyjnych.  

Według No Fluff Jobs w Polsce w 2018 r., podobnie jak na świecie, najbardziej poszukiwani są programiści: Backend - 32 proc. ofert, Fullstack - 19 proc. oraz Fronted - prawie 16 proc. ofert.

 

Przybywa juniorów

Im bardziej rośnie zapotrzebowanie na programistów, tym więcej lepiej płatnych ofert otrzymują początkujący pracownicy IT. O 22 proc. przybyło osób aplikujących na tzw. stanowiska juniorskie. W 2018 r. w porównaniu z 2017 r. zarobki początkujących programistów wzrosły o 9 proc. Ich pensje były średnio 37,5 proc. niższe niż seniorów, ale skraca się czas, jaki należy przepracować, aby otrzymać awans w tej branży.

"Pozyskanie talentów jest jednym z największych wyzwań przed jakimi stoją obecnie pracodawcy, w tym także pracodawcy IT. Firmy stoją więc przed koniecznością ciągłego poszukiwania niestandardowych rozwiązań rekrutacyjnych. Jednym z nich jest praca nad zwiększaniem rozpoznawalności marki u coraz to młodszych kandydatów" - komentuje wyniki raportu Martyna Wójcik - trener Sages i Kodołamacz, specjalista HR ds. rekrutacji IT.


Dane opracowano na podstawie ogłoszeń opublikowanych na portalu No Fluff Jobs w okresie 1.01 - 30.11.2018 r. oraz wyników ankiety. Próba badawcza wyniosła 5820 ogłoszeń oraz 1713 odpowiedzi respondentów.