W sektorze IT pandemia nie wpłynęła negatywnie na zarobki. A nawet w niektórych przypadkach zaobserwowano wzrost - według raportu No Fluff Jobs.

W przypadku juniorów, czyli osób o najmniejszym doświadczeniu zawodowym, oferowane wynagrodzenie w marcu 2020 r. w porównaniu do stycznia 2020 r. na umowie B2B wzrosło o 1,5 proc. do 6 500 zł, u seniorów - o 5,5 proc. na B2B, do 16 250 zł oraz o 4 proc. na umowie o pracę. Eksperci w marcu br. mogli liczyć na zarobki w wysokości 18 225 zł na B2B. W przypadku specjalistów na poziomie średniozaawansowanym (mid) wzrost wynagrodzeń na umowach B2B wyniósł 8 proc., do ok. 13 500 zł, ale tylko 2 proc. na umowie o pracę.

 

Online na topie

Rośnie zapotrzebowanie na ekspertów IT, którzy wytwarzają narzędzia do komunikacji online, tworzą rozwiązania fintech lub utrzymują i rozwijają platformy e-commerce.

Obecnie 32 proc. ofert na portalu No Fluff Jobs pochodzi od  firm, które wytwarzają i utrzymują usługi oraz narzędzia online (w tym e-commerce).

Kolejno 23 proc. ogłoszeń publikują software house’y. Fachowców IT potrzebują też fintechy (11 proc.), agencje rekrutacyjne (17 proc.), bankowość i finanse (8 proc.) oraz konsulting i szkolenia (5 proc.).

Praca zdalna stała się normą. W marcu 2020 r. było o 30 proc. więcej ofert udostępniających tę możliwość niż w styczniu br.


Rośnie cena doświadczenia

Jak się okazuje w czasach pandemii najbardziej rozchwytywani są specjaliści od aplikacji mobilnych, a także doświadczeni fachowcy.

W 2019 r. pracodawcy najczęściej potrzebowali pracowników IT w obszarach backend, fullstack, frontend i testing. W 2 połowie marca 2020 r. pierwsza trójka nie uległa zmianie, natomiast na czwartym miejscu uplasowały się oferty pracy w kategorii mobile, gdzie zaobserwowano wzrost o 2 proc.

Liczba ogłoszeń dla juniorów zmalała o 40 proc., a najbardziej poszukiwani są seniorzy znający języki obce, którzy mają doświadczenie w pracy w międzynarodowym środowisku. Tu zaobserwowano wzrost o 5 proc. To może oznaczać, że najchętniej zatrudniani są samodzielni specjaliści, którzy od razu mogą zacząć pracę z domu i nie potrzebują większej pomocy zespołu.

„Kadra zarządzająca, skupiona na strategii i wyznaczaniu nowych kierunków działania, szczególnie teraz potrzebuje ludzi, którzy poprowadzą firmowe inicjatywy do końca i z sukcesem, bez względu na miejsce czy przyjęty tryb pracy. Właśnie dlatego seniorzy i architekci w zespołach IT są najbardziej pożądanymi pracownikami. Praca seniorów i podejmowane przez nich decyzje mają ogromy wpływ na powodzenie projektów i ich koszty. Pracodawcy są tego świadomi dlatego w marcu odnotowaliśmy kilkuprocentowy wzrost liczby ofert dla specjalistów IT z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem” - komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.