Specjaliści z sektora IT należą do najlepiej opłacanych w kraju, biorąc pod uwagę przeciętne zarobki, ale są spore różnice wynagrodzeń w zależności od stażu, stanowiska, specjalizacji, lokalizacji czy wielkości firmy – wynika z Raportu płacowego dla branży IT 2018, opracowanego przez Sedlak & Sedlak.

Według analizy osoby, które dopiero rozpoczynają karierę w branży, zarabiają prawie 3 razy mniej (5 tys. zł brutto miesięcznie na etacie) niż starsi specjaliści (14,5 tys. zł).
Na większe o 16 proc. pieniądze mogą liczyć fachowcy zatrudnieni na kontrakcie. W przypadku specjalistów doświadczonych mediana wynagrodzeń całkowitych dla osób na umowie B2B wyniosła ponad 10 tys. zł i była aż o 31 proc. wyższa niż etatowców.


 

 

Według raportu lepiej płacą firmy z przewagą kapitału zagranicznego, osiągające wysokie przychody (powyżej 200 mln zł), jak również zlokalizowane w woj. mazowieckim.

Na przykładzie stanowiska koordynatora zespołu programistów mediana wynagrodzeń na umowę o pracę wynosi 12,6 tys. zł. Co ciekawe, lepsze warunki oferują średnie organizacje, tj. zatrudniające od 101 do 500 osób (13,2 tys. zł) niż duże (11,7 tys. zł). Natomiast różnica wynagrodzeń w firmach zagranicznych i polskich nie jest znacząca (trochę ponad 13 tys. zł wobec 12,5 tys. zł).


 


Podwyżki uposażeń dla pracowników w sektorze IT od lutego 2017 r. do stycznia 2018 r. wyniosły średnio 5,7 proc. - ustalił Sedlak & Sedlak. Największą poprawę odczuli specjaliści z województw dolnośląskiego i pomorskiego (+8 proc.).

Pensje nadal będą rosnąć. W okresie luty 2018 r. – styczeń 2019 r. firmy z branży IT deklarują podwyżki przeciętnie o 5,5 proc.

Pracodawcy starają się przyciągnąć i zatrzymać fachowców nie tylko podnosząc wynagrodzenia, lecz także oferując bonusy i świadczenia pozapłacowe. Doświadczeni specjaliści niemal w każdym przedsiębiorstwie mogą liczyć np. na karnet na siłownię czy inne zajęcia sportowo – rekreacyjne na koszt firmy (99 proc.) oraz na dodatkową opiekę medyczną (99 proc.) i szkolenia zawodowe (97 proc.) oraz językowe (94 proc.).

W Raporcie płacowym Sedlak & Sedlak dla branży IT 2018 uczestniczyły 84 firmy, które przekazały dane o 10678 pracownikach. Opracowanie zawiera analizy dla 102 stanowisk. Wśród uczestników badania najwięcej firm zajmuje się produkcją oprogramowania (60 proc. próby). Przedsiębiorstwa o profilu usługowym stanowiły 23 proc. uczestników. Badanie przeprowadzono od stycznia do maja 2018 r.

Źródło: wynagrodzenia.pl