Do 20 tys. zł brutto miesięcznie może zarobić wysoko kwalifikowany programista w Poznaniu - według raportu Experis. Najlepiej opłacani są developerzy Java. Wynagrodzenia seniora wahają się od 12 tys. zł do 20 tys. zł, specjalisty - od 7 do 13 tys. zł, a juniora - od 4 tys. do 6 tys. zł.

Na nieco niższe stawki mogą liczyć programiści JavaScript (od 3 do 18 tys. zł w zależności od doświadczenia) oraz .Net i PHP (od 3,5 tys. do 15 tys. zł).

Najwyżej wykwalifikowanym menedżerom projektów oferowano do 13 tys. zł, ale stawki dla juniorów zaczynają się od 3,5 tys. zł.

Pracownicy helpdesku są opłacani lepiej, jeśli znają języki inne niż angielski. Np. osoba z helpdesku posługująca się jednym z języków skandynawskich otrzymuje od 5,3 tys. do 10 tys. zł miesięcznie w zależności od doświadczenia. Pracownik ze znajomością j. angielskiego - od 4,3 tys. do 8,8 tys. zł - według raportu.

Najbardziej poszukiwani w Poznaniu są programiści Java i Java Script. Potrzebuje ich ponad połowa badanych pracodawców (56 proc.). Co trzecia firma IT rozgląda się za developerami C#./NET i SQL (36 proc.). Nieco mniej, bo 28 proc., mówi o Windows Server i Linux.

Jak zauważono, wynagrodzenia nie są jedynym czynnikiem decydującym o wyborze pracodawcy, ale benefity takie jak karta sportowa czy prywatna opieka medyczna stały się standardem. Aby wyróżnić się na rynku, pracodawcy zapewniają pracownikom np. posiłki z firmowej kuchni, masaże, strefy chillout itd. Kiedyś były to bonusy typowe dla międzynarodowych korporacji, ale lokalne firmy konkurując o fachowców również zaczęły je oferować.


Najlepszy fachowiec - z polecenia

Najskuteczniejszą metodą pozyskiwania specjalistów w branży IT jest program poleceń – ustalił Experis. Z 92 proc. firm stosujących to rozwiązanie 88 proc. pozytywnie oceniło jego efektywność. Polega on na przekazaniu przez pracownika kontaktu do rekomendowanej osoby. Gdy taki kandydat zostanie przyjęty i sprawdzi się, co jest weryfikowane zwykle po kilku miesiącach pracy, można liczyć na bonus za jego wskazanie. 

Kolejne na liście efektywności w poszukiwaniu fachowców są serwisy społecznościowe, które zyskały przychylność 36 proc. pracodawców, mimo że do ich wykorzystania przyznają się wszyscy respondenci. Podobnie zostały ocenione skutki publikowania w Internecie ogłoszeń o pracę – są dobre według 32 proc., a z tej metody korzysta 88 proc. firm IT w Poznaniu. Najgorsze są zdaniem lokalnych przedsiębiorstw rezultaty udziału w targach pracy (4 proc.). Uczestniczy w nich ponad połowa ankietowanych (56 proc.).

Dane pochodzą z raportu "Potencjał inwestycyjny sektora IT w Poznaniu". W badaniu przeprowadzonym przez Experis wzięło udział 25 firm reprezentujących lokalny sektor IT. Dane zbierano we wrześniu i październiku 2018 r. 

Z raportu wynika, że w woj. wielkopolskim działa 12,8 tys. firm z sektora ICT (ponad połowa w Poznaniu), z tego 92 proc. zajmuje się usługami informatycznymi.