Dla 41 proc. przedsiębiorstw największym wyzwaniem związanym z zarządzeniem informacją jest zapewnienie pracownikom szerokiego dostępu do firmowych treści – wynika z badania przeprowadzonego przez Konica Minolta w dziesięciu krajach europejskich, w tym w Polsce.

Na kolejnych miejscach znalazły się potrzeby związane z łatwym wyszukiwaniem danych (34 proc.) i wdrożeniem bezpiecznego systemu wymiany dokumentów (31 proc.). Niemal jedna trzecia organizacji (31 proc.) obawia się, czy ochrona danych jest wystarczająca, w związku z szybkim wzrostem ich ilości. Dla 28 proc. przedsiębiorstw największym wyzwaniem jest zadbanie o ochronę prywatności w związku z RODO.

Badanie pokazuje, że wiele firm nadal korzysta z papierowych dokumentów w procesie akceptacji i obiegu umów, formularzy lub faktur. Niewiele ponad połowa firm (53 proc.) wykorzystuje systemy informatyczne do zarządzania dokumentami, mimo że są one znane od lat,
 
A 20 proc. przedsiębiorstw nie używa żadnych systemów zarządzania treścią klasy BPM/DMS. Prawie połowa z nich polega wyłącznie na lokalnych dyskach, Excelu i załącznikach mailowych.

W efekcie wiele firm ma problem z ogarnięciem własnych danych – 44 proc. uważa, że wyszukiwanie informacji z pomocą używanych systemów i narzędzi informatycznych jest niewystarczające, niedostosowane do ich potrzeb lub w ogóle niedostępne. Natomiast 57 proc. przyznaje, że nie ma dostępu do treści firmowych z urządzeń mobilnych.

Wyniki pochodzą z badania przeprowadzonego od połowy września do połowy listopada 2017 r., w którym wzięło udział 332 respondentów z 10 krajów w Europie (w tym z Polski), reprezentujących różne sektory gospodarki. W tym 44 proc. pochodziło z organizacji zatrudniających od 1 do 50 pracowników, 39 proc. – 50-500 pracowników,  17 proc. – ponad 500 pracowników.