Orange może przejąć BlueSoft - uznał UOKiK. Bez zastrzeżeń zgodził się na wartą 200 mln zł transakcję - z tego 149 mln zł zostanie zapłacone po zawarciu finalnej umowy, a reszta w zależności od osiągnięcia celów finansowych i spełnienia innych warunków - do końca 2022 r. Wstępny kontrakt w tej sprawie podpisano w kwietniu br.

Orange zamierza wykorzystać trend cyfrowej transformacji i konkurować m.in. z integratorami IT. Dzięki przejęciu liczy na ekspansję w sektorze przedsiębiorstw z ofertą rozwiązań "wyjątkową dla polskiego rynku, kompleksową i skrojoną na potrzeby firm" - jak to określił prezes Orange Polska, Jean-François Fallacher. BlueSoft tworzy aplikacje dla przedsiębiorstw, zajmuje się też integracją, analityką. W grupie Orange jest już integrator - Integrated Solutions, a nowa spółka uzupełnia kolejny obszar rynku. Firmy z grupy mają budować rozwiązania "end-to-end" dla klientów korporacyjnych, obejmujące IT i telekomunikację.

BlueSoft działa od 15 lat. Osiąga 120 mln zł rocznych przychodów. Zachowa odrębność w ramach grupy Orange. Zakup obejmuje także spółkę Essembli, specjalizującą się w rozwiązaniach dla branży energetycznej. Została przejęta przez BlueSoft w 2018 r.