UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Fellowes Polska, który jest autoryzowanym dystrybutorem Fellowes – producenta m.in. niszczarek do papieru, laminatów, bindownic, dodatków do monitorów i notebooków. Przedstawiciele urzędu przeszukali siedzibę spółki. UOKIK zapewnia, że zdobył w ten sposób dowody świadczące o możliwości zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję, w tym zmowy cenowej.

"Mamy dowody, że przedsiębiorca już od 2011 r. narzucał swoim kontrahentom minimalne ceny odsprzedaży urządzeń biurowych w internecie" – poinformował prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Według urzędu nabywcy z tego powodu płacili za sprzęt więcej niż w warunkach swobodnej konkurencji.

Z dokumentów, które zdobył UOKiK wynika również, że oprócz ustalania cen mogło dojść do dyscyplinowania sprzedawców, którzy chcieli sprzedawać produkty taniej, za co groziło im odebranie rabatów.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.

To kolejne postępowanie UOKiK związane z podejrzeniem ustalania cen sprzedaży przez dostawcę z kontrahentami. W 2018 r. UOKiK wszczął postępowanie w podobnej sprawie przeciwko Brotherowi, nakładając na spółkę 1,4 mln zł kary.