Dostawcy usług internetowych będą coraz częściej nastawiać się na inwestycje w 5G w przedsiębiorstwach - uważa Gartner. Przewiduje, że sieci 5G rozszerzą infrastrukturę mobilną na nowe branże. Wskazywane są rozwiązania "smart" w fabrykach i transporcie, a także inwestycje w zdalnej opiece zdrowotnej, rolnictwie i handlu detalicznym.

5G pozwoli także na powstanie prywatnych sieci dla użytkowników przemysłowych. Dostawcy sprzętu uważają takie sieci za segment rynku o znacznym potencjale - twierdzi Gartner. Przygotowują się do tego najwięksi producenci. Ericsson zamierza dostarczać odpowiednie rozwiązania za pośrednictwem dostawców usług. Nokia opracowała portfolio, umożliwiające dużym firmom bezpośrednie inwestycje we własne sieci. Niektóre kraje, jak Niemcy i Japonia, zarezerwowały pasma pod takie systemy.

Jak zauważa analityk, krajowy zasięg 5G nie pojawi się szybko, więc w celu utrzymania standardów wydajności dostawcy usług internetowych będą musieli ulepszać 4G, modernizując infrastrukturę wokół obszarów zasięgu 5G.

W 2020 r. przychody ze sprzedaży infrastruktury 5G podwoją się na świecie do 4,2 mld dol., co oznacza 12 proc. wartości inwestycji w infrastrukturę sieci bezprzewodowych. W 2021 r. spodziewany jest wzrost nakładów o 60 proc., do 6,8 mld dol.