Przychody ZTE w ub.r. wyniosły 100,1 mld juanów (15,4 mld dol.), a zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej – 3,2 mld juanów (493,3 mln dol.). Wzrost jest związany głównie z popytem na infrastrukturę sieci 4G i światłowody. Zysk okazał się jednak wyraźnie mniejszy niż we wstępnych wynikach ogłoszonych w styczniu br. (574 mln dol.). ZTE odczuł skutki skandalu związanego z eksportem amerykańskiej technologii do objętego sankcjami Iranu, przez co na firmę nałożono ograniczenia w USA. Po wykryciu afery w br. poleciały głowy wyższego menedżmentu ZTE.

Zwłaszcza projekty związane z inteligentnymi miastami, centrami danych oraz rozwiązaniami telekomunikacyjnymi przyczyniły się do dużo lepszego wyniku niż w 2014 r. Wśród największych operatorów telekomunikacyjnych w USA i Europie wzrost sprzedaży rozwiązań ZTE wyniósł 25,2 proc.

Z kolei w segmencie konsumenckim chiński koncern odnotował sprzedaż smartfonów większą o 16 proc. niż rok wcześniej (+16 proc.), a w przypadku dostaw za granicę odnotowano 70-procentowy plus. W USA wzrost wyniósł 30 proc.

Większy konkurent ZTE – Huawei – również odnotował dobry wynik w 2015 r., osiągając wzrost zysku netto o 33 proc., do 5,7 mld dol., przy rekordowych przychodach 61,1 mld dol.