Wyróżnienia Postać Rynku IT przyznawane są od czterech lat. Otrzymują je osoby, które w znaczący sposób wpłynęły na kształt rynku IT, odegrały istotną rolę w życiu naszej branży. W tym roku CRN Polska nominował 11 osób. Redakcja uhonorowała tytułem Postać Rynku IT trzy osoby, czwartą – Andrzeja Dopierałę – wybrali czytelnicy pisma.

Czterech wspaniałych

Na bardzo konkurencyjnym i trudnym rynku IT szczególnie ważna jest inteligencja oraz talent (czyli IT właśnie) osób stojących na czele firm.

W 2001 roku cechami takimi wykazał się niewątpliwie Paweł Ciesielski, prezes JTT Computer. Zdołał zdobyć inwestora branżowego (Enterasys Networks) dla firmy, która działa w sektorze niezbyt ostatnio popularnym wśród inwestorów. Prezesa JTT wyróżniono przy tym za sukces polityki rozwoju firmy, z powodzeniem łączącej działalność dystrybucyjną i produkcję. Kolejna Postać Rynku IT 2001 – Piotr Nowak, prezes Oki Systems Polska – został doceniony za realizację strategii, która pozwoliła przedsiębiorstwu na zdobycie znaczącej pozycji na trudnym rynku drukarek laserowych. Adama Rudowskiego, prezesa Veracompu, nagrodzono za przykładową realizację modelu dystrybucji z wartością dodaną, wyznaczającą standardy dla całego rynku. Ostatnią i być może – najważniejszą Postacią Rynku IT 2001 został Andrzej Dopierała, prezes i dyrektor generalny HP Polska. Najważniejszą, bo najczęściej wskazywaną przez czytelników CRN Polska, którzy oddawali swoje głosy na witrynie www.crn.pl. Tym samym docenili oni wkład Andrzeja Dopierały w utrzymanie silnej i stabilnej pozycji rynkowej HP oraz polityki opartej na współpracy z kanałem partnerskim w czasach dekoniunktury.

Lupus na galowo

Wręczenie nominacji i przyznanie tytułów Postać Rynku IT 2001 odbyło się 17 stycznia, w warszawskim Teatrze Sabat, na Gali Lupusa – uroczystości, podczas której ogłoszono wyróżnienia i nagrody dla osób i firm z branży IT, przyznawane przez wszystkie pisma wydawnictwa Lupus: CRN Polska (oprócz Postaci Rynku IT nasza redakcja przyznała także certyfikaty DCC dla dystrybutorów – patrz: 'Jak resellerzy przyznali DCC’), ENTER (Złoty Enter), PCkurier (Produkt Roku) i Tele.net forum (System Informacyjny Roku).

Złoty ENTER to nagroda w konkursie na najlepszą, zdaniem czytelników, reklamę opublikowaną na łamach ENTERA. Najlepszą, to znaczy najbardziej oryginalną, najciekawszą pod względem treści, niecodzienną w formie graficznej, zaskakującą, intrygującą i pozostającą w pamięci. Złoty ENTER 2001 to trzecia edycja tego konkursu. W bieżącym roku niemal 1800 czytelników głosowało w ciągu miesiąca na 150 reklam. Najwięcej głosów i Złotego ENTERA 2001 otrzymała reklama wrocławskiego AB. Dobrze oceniono również ogłoszenia Samsung Electronics Polska (II miejsce), a także LG Electronics Polska i TDK Polska (ex aequo III miejsce).

Równie ważną częścią Gali Lupusa było ogłoszenie przez PCkuriera Produktów Roku 2001. To najstarsze tego rodzaju wyróżnienie na polskim rynku (przyznawane od 1991 roku). W ciągu minionych dwunastu miesięcy laboratorium PCkuriera przetestowało 360 różnych urządzeń oraz 75 programów i systemów operacyjnych. W rezultacie wyróżnienie Produkt Roku 2001 w kategorii 'Sprzęt do pracy w sieci’ przyznano drukarce HP ScanJet 7450C. Produktem Roku 2001 w kategorii 'Sprzęt do użytku indywidualnego’ okazał się aparat fotograficzny Canon EOS D30. Kolejne wyróżnienia przypadły IBM Websphere 4 (w kategorii 'Oprogramowanie do pracy w sieci’), Microsoft Windows XP PL (’Oprogramowanie do użytku indywidualnego’) i Platformie Java 2 Enterprise Edition Sun Microsystems (’Nowatorskie technologie’). PCkurier, oprócz tego, że wyróżniał innych, tego samego wieczoru świętował swoje 300 wydanie. Przypomnijmy, że ten dwutygodnik przeznaczony dla profesjonalistów IT towarzyszy im w codziennej pracy od 1989 roku.

Yes, sir!

Uczestnicy Gali Lupusa mieli również przyjemność jako pierwsi poznać nazwę systemu wyróżnionego tytułem System Informatyczny Roku 2001, który od czterech lat przyznaje redakcja Telenetforum. Celem konkursu jest wyróżnienie rozwiązań, zastosowanych w informatyzacji przedsiębiorstw, urzędów, szkół i innych jednostek, które przyniosły znaczący postęp w funkcjonowaniu danej instytucji. Równolegle wyróżnienie otrzymuje firma, która zrealizowała nagrodzone przedsięwzięcie. Tytuł SIR 2001 za System Informatyczny Roku 2001 przyznano Nordea Bank Polska za wdrożenie 'Systemu Bankowości Elektronicznej’. Tym samym tytuł SIR 2001 Wykonawca Systemu Informatycznego Roku 2001 otrzymał Infovide. Wyróżnienie specjalne SIR 2001 otrzymało TP Internet za uruchomienie Centrum Certyfikacji Signet i prace nad wdrożeniem podpisu elektronicznego.