Produkty stosowane są najczęściej przez duże firmy transportowe, logistyczne oraz przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Motorola umacnia pozycję na rozwijającym się dynamicznie od kilku lat rynku czytników RFID, a kolejne premiery produktów dowodzą, że producent nadal zamierza rozdawać karty w segmencie urządzeń do radiowego odczytu danych.

MC3190‑Z to wydajny, ręczny czytnik RFID, który znajduje zastosowanie w sklepach, biurach i placówkach opieki zdrowotnej. Przełomowym rozwiązaniem, zastosowanym w MC3190‑Z, jest dookólna antena. Atutem jest też wyjątkowa konstrukcja, dzięki której czytnik nie musi być precyzyjnie ustawiany w stosunku do znacznika, co zdecydowanie przyspiesza pracę. Producent pomyślał o łatwym i wygodnym systemie prowadzenia pracownika do konkretnego towaru. Kiedy urządzenie zbliża się do danego przedmiotu, wzrasta częstotliwość i głośność sygnału dźwiękowego oraz rozmiar paska graficznego. Oprócz czytnika RFID, produkt posiada także skaner 1D (laserowy) lub 2D (cyfrowy), w zależności od wybranego wariantu.

Urządzenie zostało bogato wyposażone w różnego rodzaju zabezpieczenia – WPA2, 802.1x, EAP‑TLS; TTLS, PEAP, LEAP, EAP‑FAST (TLS, MS‑CHAPv2, EAP‑GTC). Sprzęt posiada też certyfikaty CCXv4 i FIPS140‑2 i jest zgodny z protokołem IPv6. MC3190‑Z ma również wbudowane łącze WLAN 802.11 a/b/g.

Komputer został zaopatrzony w procesor Marvell PXA320, o częstotliwości taktowania 624 MHz, pamięć RAM o pojemności 256 MB oraz 1 GB pamięci Flash. Czytnik pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows Mobile 6.5 Classic Edition. Urządzenie o wymiarach 19,34 x 11,94 x 16,26 cm ma kolorowy ekran dotykowy QVGA o przekątnej 76 mm z podświetleniem i alfanumeryczną klawiaturę, wyposażoną w 48 klawiszy. 

MC3190‑Z  waży 650 g – z baterią, rysikiem, klawiaturą i paskiem. Producent gwarantuje, że czytnik przetrwa upadki na beton z wysokości 1,2 m (w całym przedziale temperatur roboczych) czy też 500 wstrząsów o amplitudzie 0,5 m (1000 upadków) w temperaturze pokojowej. Sprzęt nie tylko spełnia, ale nawet przekracza wymogi normy MIL‑STD 810F. Urządzenie będzie działało w środowisku o wilgotności od 5 do 95 proc. bez kondensacji w temperaturze roboczej z zakresu od -10°C do 50°C. Czytnik można przechowywać w temperaturze z przedziału od -30°C do 70°C.