W komentarzach poświęconych 'aferom’ z udziałem JTT Computer i Optimusa nie tłumaczono, że reeksport to coś zgoła innego niż chociażby słynny oscylator, dzięki któremu wzbogacili się byli szefowie Art-B. W rezultacie o Pawle Ciesielskim i Romanie Klusce, dwóch szanowanych w branży biznesmenach, 'ulica’ wyraża się tak samo, jak o szefach firm powstałych tylko po to, żeby okraść państwowy skarbiec. Nic dziwnego, skoro wobec ogromnego stopnia skomplikowania przepisów podatkowych każdy urzędnik może śmiało zadeklarować: 'dajcie mi firmę, a znajdę na nią paragraf’.

Czy w państwie prawa powinno dochodzić do takich sytuacji? Co można, a co trzeba zrobić, żeby takim sytuacjom zapobiegać? Czy bez rewolucji w polskim systemie podatkowym uda się pogodzić interes państwa (jak największe podatki) z prywatnym interesem (jak najmniejsze podatki), aby pod ciosami fiskusa nie padały legalne biznesy? Zaproszenie CRN Polska do wyrażenia opinii na ten temat przyjęli: Paweł Ciesielski, prezes zarządu JTT Computer, Tomasz Nazaruk, prezes zarządu Ata-Int, Arkadiusz Protas, dyrektor biura interwencji Business Centre Club, Adam Rudowski, prezes zarządu Veracompu, Andrzej Sobol, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu ABC Daty, Tomasz Sokołowski, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Insert-u, Tomasz Starzec, dyrektor APC, oraz Tomasz Szukała, dyrektor Alstoru.

Uczestnicy spotkania zdecydowali się podpisać opracowane przez redakcję CRN Polska 'Stanowisko branży w sprawie działań, jakie aparat karnoskarbowy podejmuje wobec firm IT rzekomo naruszających prawo podatkowe’. Kopie tego dokumentu (wraz z kilkudziesięcioma innymi, które nadesłali czytelnicy CRN Polska) przekażemy na ręce marszałka Sejmu, marszałka Senatu, ministra sprawiedliwości, ministra finansów, ministra gospodarki oraz rzecznika praw obywatelskich.