5 listopada ub.r. policja zarekwirowała 20 komputerów i oprogramowanie wartości 1 mln zł należące do centrali Altkom Akademii w Warszawie i oddziałów w Gdyni i Wrocławiu. Przypomnijmy, że Oracle 31 maja 2001 r. zerwał umowę partnerską z Altkom Akademią i od tego dnia ta polska firma szkoleniowa nie miała prawa korzystać z żadnego produktu Oracle’a, a także prowadzić szkoleń. Przyczyną ostrej reakcji producenta był fakt, że firma nie przerwała działalności, do której straciła uprawnienia. W lipcu 2001 r. Oracle wezwał Altkom Akademię do zwrócenia bądź zniszczenia oprogramowania Oracle’a i jego kopii. W końcu doszło do interwencji policji i Hetmana, agencji ochrony własności intelektualnej.

Mimo że oficjalnie Altkom Akademia przyznała się do naruszenia umowy licencyjnej, Tadeusz Alster, prezes firmy, twierdzi, że spór dotyczy tylko interpretacji umowy licencyjnej. Jego zdaniem prawa autorskie dotyczące oprogramowania Oracle’a nie zostały złamane – szkolenia miały charakter autorski. Oracle twierdzi coś wręcz przeciwnego i w związku z tym, jeszcze w październiku ubr. złożył zawiadomienie do prokuratury. Według producenta licencje developerskie (jakie otrzymują firmy o statusie Certified Solution Partner, tytuł taki miała także Altkom Akademia) uprawniają firmę jedynie do tworzenia aplikacji opartych na produktach Oracle’a i szkolenia użytkowników w zakresie ich obsługi. Altkom Akademia prowadziła szkolenia obejmujące całą ofertę produktową Oracle’a. Korzystali z niej zarówno klienci, jak i partnerzy Oracle’a.

Najciekawsze, że Altkom Akademia prowadzi sporne szkolenia od 1997 r. Pierwsze negatywne reakcje ze strony Oracle’a miały miejsce w 1998 r, kiedy producent wezwał Altkom Akademię do przerwania szkoleń związanych z jego produktami.

W ramach zadośćuczynienia finansowego Altkom Akademia zobowiązała się do zapłacenia 100 tys. zł na rzecz Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo. Natomiast Oracle Polska zapowiedział, że zrobi wszystko, by sprawa nie skończyła w sądzie. Obie firmy poinformowały, że 'niezwłocznie przystąpią do rozmów’ i 'wypracują formy współpracy z poszanowaniem praw obu stron’. Osiągnięcie porozumienia nie będzie jednak łatwe. Oracle nie zamierza zrezygnować z wyłączności na prowadzenie szkoleń, natomiast Altkom Akademia nie może sobie pozwolić na rozwiązanie zespołu instruktorów (liczy on 25 osób, które łącznie mają 36 certyfikatów zawodowych Oracle’a).