Tadeusz Olczak, Netix, Warszawa

Niezrozumiała jest dla mnie polityka licencyjna Microsoftu wobec szkół. Wprawdzie powstał program OLP dla edukacji, ale prawie natychmiast (1.10.2001 r.) wprowadzono ograniczenia. Przykładem będzie historia pewnej warszawskiej szkoły. Otóż przy okazji 'porządków’ w pracowni komputerowej, zrobiono inwentaryzację software’u i słusznie zadecydowano, że szkoła powinna mieć legalne oprogramowanie. Zwrócono się do firmy obsługującej szkołę z prośbą o pomoc w rozsądnym zainwestowaniu szczupłych skądinąd środków. Ponieważ park maszynowy szkoły nie należy do najbardziej zaawansowanych technicznie, ustalono, że najlepszym rozwiązaniem będzie kupno systemu Windows 95 i pakietów biurowych również 'z tej epoki’. Okazało się, że pakiety takie nie są już dostępne i należy kupić nowe, najlepiej Win XP, co umożliwi korzystanie ze starej wersji pakietów i, w miarę modernizacji sprzętu, przechodzenie na nową platformę. Jakież było zdziwienie kierownictwa szkoły, kiedy dowiedziało się, że należy również kupić Windows 98 i dopiero wtedy można legalnie korzystać z dowolnego pakietu (tzw. downgrade). Innym zagadnieniem jest powierzenie tego procesu praktycznie jednej firmie – SoftBankowi, notabene źle informującej o tym dość skomplikowanym procesie. Czyżby nikt inny nie potrafił tego zrobić dobrze?

Microsoft bardzo poważnie traktuje wszelką współpracę z sektorem edukacyjnym. Zawsze oferowaliśmy specjalne wersje edukacyjne naszych produktów, które są wielokrotnie tańsze niż komercyjne. Kolejnym krokiem było wprowadzenie edukacyjnej wersji Otwartej Licencji Microsoft, która ułatwia zakupy większej liczby licencji. Zdajemy sobie również sprawę, że w wielu szkołach nadal używane są nielegalne wersje oprogramowania, dlatego podejmujemy działania, mające na celu ułatwienie legalizacji. Przykładem może być promocja przeprowadzona na przełomie 2000 i 2001 roku, która umożliwiła tani zakup legalnego oprogramowania ogromnej liczbie szkół. Była to czasowa akcja legalizacyjna, która po zakupie Windows 2000 Professional po specjalnej cenie pozwalała na używanie dowolnej posiadanej wersji systemu operacyjnego.

Obecna umowa, podpisana między Ministerstwem Edukacji Narodowej a Microsoftem, umożliwia szkołom zakup pełnego środowiska – poczynając od systemu operacyjnego, przez aplikacje i narzędzia programistyczne, kończąc na serwerach. W tego typu umowach obowiązuje forma przetargu i w ten sposób firma Softbank została wybrana przez ministerstwo.

Andrzej Kapałczyński, Business Information Systems, Toruń

Wielokrotnie już pytałem o pewne problemy związane z uruchamianiem aplikacji napisanych w VFP. Do dzisiaj nie uzyskałem odpowiedzi. W związku z tym mam pytanie, czy VFP będzie nadal rozwijany?

Nie wiem, do kogo pan się zwracał, dlatego trudno mi odpowiedzieć, dlaczego nie uzyskał pan odpowiedzi. Chętnie wyjaśnię, że Microsoft Visual FoxPro jest nadal rozwijany przez Microsoft, a w drugiej połowie ubiegłego roku odbyła się premiera nowej wersji – Microsoft Visual FoxPro 7.0.

Mariusz Zdeb, Mega Zet, Staszów

Firma, którą reprezentuję, ma licencje MOLP na oprogramowanie Microsoftu. Obecnie, będąc w fazie restrukturyzacji, prowadzimy prace nad wydzieleniem spółek-córek. Jak wygląda sprawa przekazania oprogramowania (licencji), zainstalowanego na przekazywanych komputerach. Czy firmy-córki muszą kupować oprogramowanie, czy też mogą je otrzymać od firmy-matki, np. w formie aportu?

Zgodnie z zasadami Otwartej Licencji Microsoft, może ona zostać przekazana innej firmie, pod warunkiem, że przeniesienie obejmie wszystkie licencje, osoba przyjmująca licencje zaakceptuje na piśmie postanowienia umowy licencyjnej, a Microsoft otrzyma pisemne powiadomienie o przeniesieniu licencji w terminie trzydziestu dni od daty przeniesienia. Każde przeniesienie licencji, dokonane z naruszeniem powyższych postanowień, będzie nieważne.

Szymon Słupik, CDN, Kraków

Dlaczego Microsoft nie oferuje możliwości aktualizacji SQL Servera z wersji Standard do Enterprise? Klient używający wersji Standard, który chciałby zmienić ją na Enterprise, musi wykupić zupełnie nową licencję.

Jednocześnie z wprowadzeniem nowych zasad licencjonowania, co miało miejsce w drugiej połowie zeszłego roku, Microsoft zastąpił wszystkie dotychczasowe uaktualnienia (Version Upgrade, Produkt Upgrade, Competition Upgrade) jedną licencją – Software Assurance. Zmiany te miały na celu przede wszystkim uproszczenie licencjonowania naszych produktów. Jednak, tak jak w każdym uproszczeniu, i w tym przypadku niezbędne były pewne kompromisy. Jednym z nich jest brak uaktualnienia z Microsoft SQL Server do Microsoft SQL Enterprise Server.

Na kiedy jest planowane opracowanie polskiej edycji MyServices?

Pragnę wyjaśnić, że usługi Net MyServices są stworzone w taki sposób, aby ich mechanizm był uniwersalny i pozwalał dodać dowolny interfejs użytkownika. Przykładem może być oferowany już Microsoft Passport. W zależności od decyzji użytkownika strony umożliwiające korzystanie z tej usługi wyświetlają się w różnych wersjach językowych. Podobnie będzie z kolejnymi usługami. Mechanizm będzie jeden, a firma oferująca usługi będzie mogła stworzyć dowolny interfejs.

Kiedy możemy spodziewać się wersji systemu Dynamics dostosowanej do polskich przepisów?

Zasady integrowania oddziałów firm Microsoft i Great Plains Software są uzależnione od statusów prawnych firm w poszczególnych krajach. W Polsce oddział Great Plains Software nie jest polskim przedstawicielstwem, lecz spółką typu joint venture. Dlatego połączenie polskiego oddziału Microsoftu i Great Plains Software wymaga dość długotrwałych działań prawnych. Na razie w naszym kraju są to wciąż oddzielne firmy i pytania dotyczące systemu Dynamics należy kierować do polskiego oddziału Great Plains Software.

Czy Microsoft ma w planie współdziałanie z jednostkami administracji państwowej w projektach podobnych do brytyjskiego eGovernment Gateway?

Microsoft od wielu lat współpracuje z jednostkami administracji państwowej w każdym kraju, w tym również w Polsce. Uważamy, że opracowane oraz oferowane przez nas technologie i produkty mogą być wykorzystywane w tworzeniu najbardziej zaawansowanych rozwiązań. Aby projekty, typu eGovernment Gateway, służące do komunikowania się obywatela z administracją państwową i lokalną, można było rozbudowywać, trzeba stosować powszechnie przyjęte otwarte standardy. Jednym z nich jest język XML. Czy w Polsce powstanie taki projekt wykorzystujący nasze rozwiązania? Obecnie blisko współpracujemy z przedstawicielami administracji państwowej, dzieląc się doświadczeniami zdobytymi przez Microsoft na innych rynkach w realizacji tego typu projektów. Mamy nadzieję, że polski rząd, podobnie jak rządy innych krajów, będzie zainteresowany naszymi rozwiązaniami w tym zakresie.

Jarosław Żeliński, IT-Consulting, Zegrze

Jak Microsoft traktuje firmy dostarczające produkty stanowiące rozwinięcie funkcjonalności elementów systemu operacyjnego, np. produkty Symantec, Citrix, całe serie aplikacji FTP itp.? Z jednej strony widoczne są przejęcia firm dostarczających produkty liczące się na rynku, czyli stanowiące realną konkurencję, z drugiej – problemy z dostępem do dokumentacji systemu operacyjnego, o której dużo się mówiło przy okazji procesów o praktyki monopolistyczne. Nie opublikowano na przykład kodu serwera usług terminalowych RDP, a firma Citrix nie ma pewności, czy umowa sprzed kilku lat zostanie przedłużona.

Microsoft współpracuje z całą grupą firm, które tworzą narzędzia i pewnego rodzaju rozszerzenia do naszych systemów operacyjnych. Właśnie dla nich publikujemy dokumentację funkcji systemu operacyjnego i często organizujemy spotkania z ich programistami. Co do dokumentacji, to na podstawie ugody z rządem Stanów Zjednoczonych Microsoft zgodził się na współpracę z zewnętrznymi ekspertami, którzy będą nadzorowali udostępnianie opisu funkcji systemu operacyjnego. Dlatego nie należy obawiać się, że będziemy coś ukrywali. Natomiast nie zamierzamy udostępniać kodu źródłowego naszych produktów. Umowy z firmą Citrix nie mogę komentować, gdyż jest objęta tajemnicą handlową.

Czy nadal będą kłopoty z korzystaniem z dokumentacji elementów systemu operacyjnego Windows? To duże utrudnienie dla firm dostarczających oprogramowanie współpracujące, a raczej usiłujące współpracować z państwa systemem operacyjnym. Przypadek przeglądarki internetowej jest czymś w rodzaju wierzchołka góry lodowej…

Microsoft dostarcza dokumentację, dotyczącą systemów operacyjnych, wszystkim programistom oraz specjalistom IT w postaci pakietu MSDN Subscription, TechNet czy też książek typu Resorce Kit. Narzędzia te zawierają m.in. opis interfejsu programistycznego (tzw. Windows API), który umożliwia firmom trzecim tworzenie aplikacji dla Windows. Ponadto, na mocy ugody z rządem Stanów Zjednoczonych, niezależni eksperci będą kontrolować, czy wszelkie niezbędne informacje są dostępne dla programistów.

Wojciech Petryka, UltraMedia, Warszawa

Czy DVD XPack do Windows XP będzie oferowany w Polsce? Jeżeli tak, to kiedy?

Wprowadzając Windows XP, Microsoft ogłosił współpracę m.in. z firmą InterVideo, która oferuje DVD XPack, pozwalający na odtwarzanie filmów DVD bezpośrednio za pomocą Windows Media Player. Produkt jest własnością InterVideo, trudno mi powiedzieć, jakie są plany tej firmy, jeśli chodzi o jego sprzedaż w naszym kraju. Na pewno jednak będzie można go kupić w Internecie pod adresem http://www.intervideo.com/.