POSTAĆ RYNKU IT 2007: TANDEM ARTUR MROZIK I DARIUSZ SMAGOROWICZ, PRONOX (wybór czytelników)  


Stworzyli grupę kapitałową Pronox, którą wprowadzili
na giełdę. Zajmują się nie tylko dystrybucją, od której zaczynali, ale również produkcją. Ich sztandarowym projektem była budowa montowni telewizorów LCD we własnym centrum logistyczno-magazynowym w Dąbrowie Górniczej. Wykreowali własną markę elektroniki użytkowej Easy Touch (urządzenia opatrzone tym logo produkują
na zlecenie fabryki w Chinach). Grupa Pronox świadczy
też usługi logistyczne (obsługuje między innymi
postawy dla sklepu internetowego Agito.pl).
 

 

POSTAĆ RYNKU IT 2007: IRENEUSZ DĄBROWSKI, PREZES ZARZĄDU TECH DATY (wybór redakcji)

 

 

Od zawsze z dystansem patrzył na branżę, odznaczał się też umiejętnością oceny sytuacji rynkowej w długiej perspektywie. Kierowana przez
niego Tech Data od lat znajduje się w ścisłej czołówce dystrybutorów
w Polsce. Ireneusz Dąbrowski zaczął pracę w tej firmie w 1993 r. ( jako szef działu komputerów osobistych). Od 1996 r. zajmuje stanowisko dyrektora zarządzającego. Dziś jako dyrektor regionalny nadzoruje również
oddziały dystrybutora na Słowacji i Węgrzech.

 

  HONOROWY TYTUŁ: POSTAĆ RYNKU IT 2007 JACEK KARPIÑSKI

Konstruktor pierwszego polskiego minikomputera K-202
(początek lat 70. XX w.). Mimo prób uruchomienia masowej produkcji urządzenia powstało zaledwie kilkadziesiąt egzemplarzy tej maszyny. Powodem była niechęć i brak poparcia ówczesnych decydentów, a także środowiska naukowego. Jacek Karpiński jest autorem wielu innych nowatorskich projektów informatycznych, z których nigdy nie
zrobiono właściwego użytku. Między innymi były to maszyny: AKAT
(do analizy równań różniczkowych), AAH (do analizy zbiorów danych
i obliczania całek Fouriera), Perceptron (sztuczna inteligencja)
czy KAR-65 (obliczenia dotyczące cząsteczek elementarnych).
W czasie II wojny światowej był członkiem Szarych Szeregów, walczył w batalionie 'Zośka'. Skończył Politechnikę Warszawską, studiował też na Harvardzie
i w Massachusetts Institute of Technology.


 

DYSTRYBUTOR ROKU 2007: ACTION

Jego papiery notowane są na warszawskiej giełdzie. W ostatnich kilku kwartałach systematycznie zwiększa zyski. Zbudował swoją pozycję jako producent desktopów. Szybko udało mu się też zdobyć spory fragment rynku serwerów. Jednocześnie pozostaje dystrybutorem broadlineowym. Resellerom proponuje internetowy system sprzedaży (między innymi z aplikacjami ułatwiającymi sprzedaż klientom końcowym). Przygotowuje się do przejęcia innego dystrybutora (nie chce ujawnić którego).

 

 

 

PRODUCENT ROKU 2007: INTEL

Uznany za Producenta Roku również w 2006 r. Nieustannie zwiększa swój udział w rynku. Za jego sprawą w Polsce rozpowszechniły się procesory wielordzeniowe (procesory dwurdzeniowe wprowadzono na rynek w 2006 r.). Dzisiaj Intel sprzedaje najwięcej tego typu konstrukcji. W pierwszej połowie roku 2008 r. należały do niego co najmniej dwie trzecie rynku dystrybucyjnego. Według najnowszych badań CRN Polska udział Intela w rynku dystrybucji procesorów wyniesie w 2008 r. około 70 proc.

  

 

 FIRMY DZIESIĘCIOLECIA:

 

AB

Firma z czołówki polskiej dystrybucji, zarazem gracz regionalny. W 2007 r. AB kupiło za 107 mln zł holding ATComputers (dystrybucja, sieć sklepów detalicznych i produkcja komputerów). W październiku 2007 r. AB otworzyło nowe sklepy sieci Comfor w Czechach i na Słowacji (w 2009 r. ma ruszyć kilkadziesiąt kolejnych placówek). Ostatnio AB pozyskało znaczące autoryzacje dystrybucyjne: Xeroksa i Gigabyte'a. W 2007 obroty AB wyniosły 1,5 mld zł (wyłączając wynik holdingu ATC szacowany na blisko miliard złotych).

 

 

ABC DATA

W 2007 r. zanotowała obroty w wysokości około 2,5 mld zł. Jest od lat jednym z największych polskich dystrybutorów. W końcu 2007 r. zmieniła właściciela - z rąk Actebisu trafiła do portfolio funduszu inwestycyjnego MCI. ABC Data była pionierem internetowych systemów sprzedaży w dystrybucji. W chwili, gdy dystrybutorzy dopiero uruchamiali systemy do sprzedaży internetowej, system ABC Daty - InterLink - był jednym z najefektywniejszych systemów online. Już osiem lat temu resellerzy składali za jego pośrednictwem 70 proc. zamówień.

 

 

D-LINK

Należy do największych dostawców sprzętu sieciowego w Polsce. Krajowy oddział D-Linka jest jednym z najlepiej rozwijających się w Europie. Producent miał znaczący wpływ na stworzenie rynku urządzeń sieciowych. Firma kładzie nacisk na edukację klientów i rozpowszechnianie wśród nich wiedzy na temat produktów sieciowych. Otwarcie mówi o szarym kanale, przez który sprzedaje się podróbki jej urządzeń, także o tym, jakim zagrożeniem jest to zjawisko dla autoryzowanych producentów i dystrybutorów.

 

 

KINGSTON

Kingston stworzył w Polsce rynek pamięci markowych. Zaczynał działalność w 1992 r. Dzisiaj jest jednym z najbardziej liczących się dostawców tych produktów. W pierwszym półroczu 2008 r. Kingston zanotował w Polsce sprzedaż 600 tys. modułów pamięci RAM. Z kolei spośród wszystkich kości pamięci flash, które znalazły się na krajowym rynku w 2007 r., 4 mln stanowiły właśnie produkty Kingstona (wśród nich było ponad 2,7 mln kart i 1,3 mln pendrive'ów).

 

 KOMPUTRONIK

Firma założona w Poznaniu w 1996 r. Od lipca 2007 r. notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Komputronik zaczynał od dystrybucji, choć niemal od początku w działalność firmy wpisana była sprzedaż detaliczna (sklep internetowy istnieje od 1998 r.). Dzisiaj, po przejęciu od Techmeksu sieci salonów Karen, Komputronik dysponuje około 300 sklepami (część to salony własne). Równocześnie prowadzi sprzedaż internetową.

 

 

 

MICROSOFT

Microsoftu nikomu nie trzeba przedstawiać. Podobnie jak i jego wpływu na rynek informatyczny. Przytłaczająca większość systemów operacyjnych zainstalowanych w komputerach to produkty założonej w 1975 r. korporacji z Redmond. Ostatnio Microsoft ma ambicje powiększyć swój udział w sprzedaży systemów operacyjnych przeznaczonych do urządzeń mobilnych.

 

 

 

 

NTT SYSTEM

Korzenie spółki sięgają połowy lat 80., gdy firmę zarejestrowano w Singapurze. Dzisiaj jest jednym z największych producentów komputerów B-brandowych. W pierwszej połowie 2008 r. miał 9,8 proc. udziału w rynku desktopów (sprzedał ponad 70 tys. maszyn stacjonarnych). Jednocześnie stara się dorównywać najbardziej liczącym się producentom notebooków. W 2008 r. NTT System chce wyprodukować 40 tys. laptopów pod własną marką Corrino.

 

 

 

TECH DATA

Obecna na polskim rynku od 1988 r., choć od tego czasu dwukrotnie zmieniała nazwę. Najpierw firma funkcjonowała jako DHI, potem zaś - Computer 2000, by wreszcie przyjąć nazwę Tech Data. Rok 2007 spółka zamknęła obrotami 1,8 mld zł. Jest dystrybutorem drukarek, materiałów eksploatacyjnych, komponentów, urządzeń peryferyjnych, komputerów, notebooków, serwerów, oprogramowania, sprzętu sieciowego, pamięci masowych, produktów CAD. Należy do globalnego potentata w dystrybucji IT - amerykańskiej Tech Daty.

 

 

 

 

 

HANDLOWCY ROKU:

 

Beata Wachnowska
(Incom)
Małgorzata Zawadzka
(Yamo)
Adam Baran
(AB)