CRN Polska: Na targach Komputer Expo 2002 VIA zaprezentowało nową konstrukcję VL 1400 ­ płytę główną zawierającą m.in. nieznany dotąd procesor Eden. Czy będzie on sprzedawany jako osobny komponent?

Michał Lisiecki: Nie planujemy wprowadzania tej jednostki do dystrybucji. Eden jest produkowany tylko w obudowie EBGA i wymaga montażu bezpośrednio na płycie głównej. Planujemy natomiast wprowadzenie do sprzedaży w marcu br. płyt głównych mini-ITX, przeznaczonych przede wszystkim dla producentów komputerów. Płyty te, obok zintegrowanego procesora Eden o różnych częstotliwościach, będą miały także zintegrowaną kartę muzyczną (działającą w standardzie AC’97), kartę sieciową, kartę graficzną Trident 3D oraz TV-Out. Mini-ITX to płyty główne o bardzo małym formacie (o wymiarach 17×17 cm), zgodne ze standardem flex-ATX.

CRN Polska: Jakie procesory do pecetów produkuje teraz VIA i do jakich płyt głównych są przeznaczone?

Michał Lisiecki: Obecnie kontynuujemy produkcję procesorów z rodziny C3 z jądrem Ezra, których sprzedaż rozpoczęliśmy w połowie zeszłego roku. Są to jednostki produkowane w technologii 0,13 mikrometra, z wbudowaną pamięcią cache L1 128 kB i L2 64 kB. Najszybszy model oferowany od grudnia 2001 r. taktowany jest zegarem 933 MHz. Procesory C3 są przeznaczone do wszystkich płyt głównych, wyposażonych w złącze Socket 370 z chipsetami, które współpracują z procesorami Intela.

CRN Polska: Czy to jedyna rodzina procesorów, które będą produkowane przez VIA w 2002 r.?

Michał Lisiecki: Nie. W marcu pojawi się C3 z zegarem 1 GHz, a niedługo po nim model taktowany zegarem 1,1 GHz. Będzie to ostatni model C3. W drugiej połowie roku rozpoczniemy sprzedaż całkiem nowej jednostki o nazwie Nehemiah. Procesor ten, wykonany w technologii 0,13 mikrometra, będzie przeznaczony dla wyższego niż C3 segmentu rynku. C3 jest przeznaczony przede wszystkim do zadań biurowych. Nehemiah, oprócz większych prędkości zegara (pierwszy model będzie taktowany zegarem 1,2 GHz) będzie miał intelowski zestaw instrukcji multimedialnych SSE oraz dużą pamięć cache L2 – 256 kB.

CRN Polska: Czy Nehemiah będzie produkowany, jak C3, w intelowskiej obudowie Socket 370?

Michał Lisiecki: Tego niestety nie mogę jeszcze powiedzieć.

CRN Polska: Na czym polega konkurencyjność procesorów VIA względem innych układów?

Michał Lisiecki: Procesory VIA są nie tylko zasilane niskim napięciem, ale też pobierają mało prądu. Są więc energooszczędne i nie wymagają aktywnego chłodzenia. Pamiętajmy, że częstą przyczyną awarii systemu jest właśnie awaria wiatraka, który chłodzi procesor. Układy VIA mają bardzo niską awaryjność – na 10 tys. jednostek wadliwe są dwie. Ponadto nasze procesory są tańsze od konkurencyjnych.

CRN Polska: Rok temu na targach Komputer Expo powiedział pan, że w 2001 r. VIA zajmie 10 proc. polskiego rynku procesorów. W połowie roku plan ten został skorygowany do 5 proc. Sprzedaż 20 tys. jednostek to ok. 2 proc rynku…

Michał Lisiecki: Rzeczywiście, nie udało nam się zrealizować zeszłorocznego planu. Przede wszystkim dlatego, że kanał dystrybucyjny VIA w Polsce wymagał zmian, a nastąpiły one za późno, by zrealizować przyjęte zamierzenia. W 2001 r. naszym dystrybutorem był tylko Cezar, który od II kwartału ub.r. praktycznie nie sprzedawał procesorów. W drugiej połowie roku podpisaliśmy umowy dystrybucyjne z Pronoxem i Action, jednak samo podpisanie umowy nie oznacza, że firma od razu rozpoczyna sprzedaż pełną parą.

CRN Polska: Jakie są plany na ten rok
i w jaki sposób będą realizowane?

Michał Lisiecki: W tym roku chcemy zdobyć 5 proc. polskiego rynku procesorów. Będzie to możliwe, ponieważ mamy dobry kanał dystrybucyjny. Ponadto planujemy podjąć wiele działań promocyjnych w kilku segmentach rynku. Już funkcjonuje program partnerski, który ma na celu rozwój kontaktów z dilerami. Podejmiemy działania w segmencie OEM polegające na promowaniu procesorów i ich zastosowania w najnowszych rozwiązaniach oferowanych przez polskich integratorów i producentów komputerów.