Opracowanie nowelizacji w tym kształcie było tylko kwestią czasu. Wcześniej czy później musielibyśmy dostosować rodzime prawo do zapisów obowiązujących w Unii Europejskiej. A w świetle unijnych rozwiązań wszystko, co nie jest towarem, jest usługą i podlega podatkowi VAT (także licencje na oprogramowanie). Tak radykalna zmiana przepisów pociągnie za sobą konsekwencje, z których firmy IT powinny sobie zdawać sprawę. Najważniejsza – to kwestia wzrostu cen programów o 22 procent wartości licencji. Z tego względu Wacław Iszkowski, prezes PIIT, podkreślał szczególnie mocno, że wzrost cen nie dotyczy programów 'pudełkowych’, które 'od zawsze’ podlegały 22-procentowemu podatkowi VAT. Zmiany nie uderzą także w tych licencjobiorców, którzy mogą sobie odliczać podatek VAT. Problem dotyczy jedynie obrotu licencjami wystawianymi jednostkom administracji państwowej i sektora bankowego. Jednostki te nie mogą sobie odliczać VAT-u, a zatem wejście w życie noweli jest, z ich punktu widzenia, zwykłą podwyżką cen licencji o ponad jedną piątą.

Na seminarium poruszano wiele innych kwestii związanych ze spodziewaną zmianą przepisów. Reguluje ona bowiem także miejsce opodatkowania usług, moment powstania obowiązku podatkowego, rozliczanie podatku naliczonego w imporcie usług oraz przepisy przejściowe. Zapoznanie się z nimi jest koniecznością dla każdej firmy obracającej licencjami. Tym bardziej że prawnicy wykazali, iż co najmniej kilka zapisów może budzić pewne wątpliwości interpretacyjne. Rzecz w tym, że w projekcie noweli nie zdołano uniknąć pewnych błędów legislacyjnych. Część zostanie pewnie poprawiona przez parlament. Prawdopodobnie jednak nie uda się w pełni wygładzić projektu nowelizacji.

W seminarium uczestniczyła, z ramienia resortu finansów, Hanna Majszczyk, dyrektor Departamentu Podatków Pośrednich w ministerstwie. Warszawską Izbę Skarbową reprezentował Juliusz Kamiński, kierownik I Oddziału Podatku od Towarów i Usług. Poza tym wystąpili prawnicy na co dzień zajmujący się prawem autorskim (Marcin Maruta z Firmy Prawniczej Kuczek i Maruta) i prawem podatkowym (Grażyna Borecka i Krzysztof Sachs z Andersena oraz Mirosław Barszcz z PricewaterhouseCoopers). Wszyscy zgodnym chórem wyrazili zadowolenie z wprowadzenia podatku VAT od licencji do projektu ustawy o podatku od towarów i usług. Ich zdaniem nowela uprości niejasne przepisy związane z VAT-em na licencje, co uchroni przedsiębiorców przed konsekwencjami widzimisię urzędników skarbowych.

Seminarium zorganizowano w przeddzień trzeciego czytania projektu nowelizacji ustawy o VAT w Sejmie. W tym czasie nie było więc jeszcze wiadomo, w jakim ostatecznie kształcie nowela zostanie przegłosowana przez parlamentarzystów (najpierw posłów, potem senatorów). Jakikolwiek byłby, postaramy się na łamach CRN-a – we współpracy z prawnikami – rozwiązywać wszelkie wątpliwości, które nasuną się firmom IT w związku z obrotem programami i licencjami na oprogramowanie w nowej rzeczywistości prawnej.