W 2001 r. resellerzy najchętniej kupowali produkty storage’owe od 11 dystrybutorów: AB, ABC Daty, Actionu, Alstoru, Californii Computer, Incomu, JTT Computera, Optimusa, Tech Daty, Techmexu i Veracompu. Jeszcze rok wcześniej na liście najczęściej wybieranych dystrybutorów znajdowały się: MSD, Pronox Technology, System 3000 i TCH. Zniknięcia ostatniego z grupy najbardziej popularnych dystrybutorów nie trzeba tłumaczyć – TCH już nie istnieje. Natomiast pozostali dystrybutorzy nie zakwalifikowali się do niej, ponieważ resellerzy w badaniu wskazali na nich, jako swoich dostawców storage’u, mniej niż 20 razy. Jak w zeszłym roku zmieniła się ocena jedenastki dystrybutorów, którym udało się przekroczyć barierę 20 wskazań, w porównaniu z notami przyznanymi rok wcześniej?

Incom i Veracomp utrzymują poziom

Tylko dwóch dystrybutorów resellerzy ocenili (pod względem 17 kryteriów współpracy) w zeszłym roku prawie tak samo dobrze jak w 2000 – Incom i Veracomp. Pierwszy zanotował spadek ocen jedynie 3 aspektów kontaktów z klientami. Były to: terminy płatności, serwis gwarancyjny i system zamawiania przez Internet. Veracomp zaś stracił w oczach resellerów w przypadku 5 kryteriów: dostępności produktów z cennika w magazynie, cen, serwisu gwarancyjnego, współudziału w akcjach promocyjnych i łatwości kontaktu telefonicznego. Pierwsze z wymienionych kryteriów – dostępność produktów z cennika w magazynie – jest według raportu Channel Track szczególnie ważna dla resellerów. Czyżby w przypadku Veracompu spadek oceny tego kryterium oznaczał, że dystrybutor nie nadąża z dostawami produktów storage’owych? Nie wiadomo. Z pewnością jednak jest to cenna uwaga dla krakowskiego dystrybutora.

Optimus i AB wypadli w badaniach Channel Track niewiele gorzej od Incomu i Veracompu. Zostali ocenieni niżej tylko w zakresie kilku czynników współpracy z resellerami. Optimus zanotował w zeszłym roku niższe oceny 8 czynników, AB – 9. Obraz pozostałych 7 dystrybutorów storage’u przedstawia się w raportach Channel Track bardziej pesymistycznie. Zasłużyli na gorsze noty w zakresie kilkunastu aspektów współpracy z resellerami.

Korzystna cena i kredyt

Co przestało się resellerom podobać w zeszłym roku? Przede wszystkim ceny i polityka kredytowa dystrybutorów. Prawie wszyscy dostawcy uzyskali gorsze oceny. Tylko California Computer i Incom okazali się w zeszłym roku wciąż konkurencyjni pod względem cen w stosunku do 2000. Także Incom, tym razem w towarzystwie Veracompu, uzyskał w zeszłym roku równie dobrą ocenę polityki udzielania kredytów co w 2000. Jeśli więc reszta dystrybutorów storage’u chce dorównać Incomowi, a także Californii Computer i Veracompowi, powinna czym prędzej uczynić ceny przystępniejszymi dla resellerów i uelastycznić politykę kredytową.

Czego natomiast dostawcy storage’u nie muszą zdaniem resellerów poprawiać? Większość zapewnia oczekiwaną jakości obsługi, zakres oferty cennikowej, szkolenia, autoryzacje i seminaria oraz lokalizację siedziby lub magazynu.

Handlowiec dopieszcza

Szczególnie dobre mniemanie resellerzy mają – wynika z raportów Channel Track – o handlowcach z firm zajmujących się dystrybucją storage’u. Noty czynnika jakości obsługi wzrosły w zeszłym roku w stosunku do poprzedniego u prawie wszystkich dystrybutorów. Tylko AB otrzymało ocenę identyczną jak dwa lata temu, a trzy firmy: Alstor, California Computer i Tech Data – gorsze. Action, California Computer, JTT Computer i Techmex w zeszłym roku zostały słabiej ocenione w zakresie innego czynnika dobrze wypadającego u zdecydowanej większości firm – atrakcyjności oferty. Inni czterej dostawcy – ABC Data, Alstor, JTT Computer i Tech Data – odstają z kolei od grupy z powodu gorszych ocen za szkolenia, autoryzacje i seminaria dla resellerów dotyczące produktów storage’owych.

Lokalizacja siedziby lub magazynu wzbudza niezadowolenie resellerów kupujących produkty storage’owe w ABC Dacie, Actionie, Alstorze i Tech Dacie. Wygląda więc na to, że niebezpieczną skłonność do gorszych ocen wszędzie tam, gdzie większość dystrybutorów wypada nieźle, ma kilka firm. Skład grupy 'wyjątków’ zmienia się nieznacznie. Szczególnie często wchodzi doń Alstor, który nie dorównał do poziomu większości grupy aż 3 razy.