Chmury to doskonałe rozwiązanie dla programistów. Istnieją trzy usługi z zakresu cloud computing, IaaS, SaaS oraz PaaS, które polegają na dostarczaniu odpowiedniego oprogramowania, platformy bądź infrastruktury. Oczywiście wszystko odbywa się przez Internet.

PaaS czyli Platform as Service to usługa, która dostarcza firmie wirtualne środowisko pracy. Jest to rozwiązanie dedykowane głównie programistom. Z czego to wynika?

W tym modelu sprzedaż gotowego środowiska pracy, czyli kompletu koniecznych do pracy programisty narzędzi i usług, nie wiąże się z koniecznością instalowania oprogramowania. Co za tym idzie, zakup dedykowanego sprzętu również nie jest wymagany. Aby korzystać z takiej usługi wystarczy komputer, dostęp do Internetu oraz rejestracja w serwisie CloudPortal. Programy znajdują się na serwerach dostawcy. Takie rozwiązanie jest więc niezwykle opłacalne.

Co więcej, to na barkach dostawcy spoczywa odpowiedzialność za aktualizację oprogramowania oraz inne działania związane z utrzymaniem systemu. Jeśli aktualizacja jest przeprowadzona poprawnie, nie wpływa ona na działanie aplikacji.

Dzięki usłudze PaaS można skupić się na tworzeniu własnych aplikacji i wdrażaniu swoich pomysłów, nie martwiąc się o infrastrukturę. Wykorzystuje się narzędzia dostarczone przez usługodawcę, aby rozwijać własne rozwiązania. PaaS ułatwia także pracę zespołową dzięki m.in. integracji baz danych.

Wszystkie powyższe argumenty składają się na jeszcze jeden przemawiający za korzystaniem z PaaS – mniejsze ryzyko działania. Jest to istotne szczególnie w przypadku projektów start-upowych bądź innowacyjnych pomysłów. Inwestycja w odpowiedni sprzęt i oprogramowanie może okazać się nietrafiona. W przypadku usługi PaaS potrzebny jest wyłącznie komputer, Internet i zalogowanie się na CloudPortal . Poniesione koszty są więc niewielkie.

Podsumowując Platform as a Service  minimalizuje koszty, a także pozwala skupić się na pisaniu własnych aplikacji nie tracąc czasu na zakup i zarządzenie potrzebnym do ich działania sprzętem oraz oprogramowaniem. Usługa PaaS w platformie CloudPortal oferuje szybszy i bardziej efektywny kosztowo model rozwoju aplikacji.

Dotacje na innowacje. Inwestujemy w waszą przyszłość
Dotacje na innowacje. Inwestujemy w waszą przyszłość