Na przełomie stycznia i lutego według naszego kalendarza i na przełomie roku według chińskiego, świat obiegła wiadomość, że Qumonda, jeden z największych producentów kości DRAM i pamięci, rozpoczął proces upadłościowy. Natychmiast po ogłoszeniu tej informacji, bo już
w pierwszym tygodniu lutego 2009 r. cena chipów DRAM wzrosła o 30 proc. Czy to zjawisko chwilowe i niebawem ceny pamięci spadną lub pozostaną na poziomie ze stycznia, czy też rozpoczął się oczekiwany od dawna przez producentów wzrost? O tym przekonamy się już niedługo.

Sytuację na rynku pamięci będziemy obserwować na zmienionym wykresie. W wyliczeniach wskaźników nie będziemy już uwzględniać pamięci DDR ani modeli no-name. Ceny pamięci postanowiliśmy pokazać na jednym wykresie, na którym znalazły się moduły DDR2 o pojemności 512 MB i 1 GB, a spośród DDR3 wybraliśmy również dwie najpopularniejsze pojemności, czyli 1 i 2 GB.
Zdecydowaliśmy się też podawać ceny modułów USB Flash o najczęściej wybieranych pojemnościach – od 2 do 16 GB.
Zmieniłliśmy również zasady opracowywania wykresów dotyczących procesorów i dysków twardych. Nie będziemy już podawać cen najtańszych procesorów, skupimy się na konstrukcjach najpopularniejszych oraz kilku najnowszych. Z twardych dysków wybraliśmy modele, których sprzedaż jest największa, czyli o pojemności 160, 250, 320 i 500 GB.