Po przedświątecznym zastoju komponenty komputerowe znów tanieją. Pomagają w tym kursy dolara i euro – jedne z niższych od początku roku.

Procesory AMD Duron 900 i 950 MHz oraz najszybszy model – 1,3 GHz, staniały o około 1 procent. Pozostałe modele (1 i 1,2 GHz) są tańsze o 10 zł (ponad 3 proc.). Ciekawa jest dość duża różnica w cenie (około 90 zł) między poszczególnymi procesorami AMD Duron. W przypadku Celeronów Intela różnica między modelami o tych samych parametrach wynosi tylko 35 zł.

Po świętach nastąpiła kolejna duża obniżka cen procesorów AMD Athlon. Najszybsze modele staniały o kilkadziesiąt złotych (4 – 7 proc.). Ze względu na niewielkie różnice cen kupowanie procesorów wolniejszych od XP 1700+ zaczęło się robić nieopłacalne.

Duży spadek cen procesorów Intel Celeron, który miał miejsce na przełomie lutego i marca, zakończył się. Obecnie wahania cen nie przekraczają 2 procent. Model 1 GHz nawet podrożał o parę złotych.

Od dawna już nie było tak stabilnych cen procesorów Intel Pentium 4. Nie zmieniają się one praktycznie od ponad 2 miesięcy. Natomiast ostatnia premiera układu 2,4 GHz może spowodować duży spadek cen tych procesorów. Prawdopodobnie należy się go spodziewać już wkrótce.

Wreszcie zaczęły tanieć kości pamięci. O kilkanaście złotych potaniały pamięci DIMM 'no-name’ 128 i 256 MB. Wciąż utrzymuje się wysoka cena kości 512 MB. Bez zmian są także ceny markowych pamięci DIMM. Zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja w przypadku pamięci DDR – staniały wszystkie kości, głównie niemarkowe. Cena pamięci RIMM, podobnie jak procesorów Pentium 4, od paru miesięcy się nie zmienia. Ze względu na wysokie ceny, popyt na te pamięci jest dość mały. Niektórzy twierdzą wręcz, że mogą one już wkrótce zniknąć z rynku.

Regularne, kilkuzłotowe obniżki cen twardych dysków to już tradycja. Najbardziej, bo o 20 złotych, staniały modele 80 GB i 120 GB.