Architektura systemu WLAN Motoroli opiera się na scentralizowanym zarządzaniu za pośrednictwem kontrolera. Cały ruch w sieci jest natomiast transmitowany przez urządzenia dostępowe Wi- Fi. Zaletą tego, wyjątkowo elastycznego systemu Motoroli, jest jednolitość, która upraszcza prawidłową konfigurację wszystkich urządzeń. Jest to system dla naprawdę wymagających klientów biznesowych.

Przykładem najnowszych urządzeń są dwa punkty dostępowe: AP 6521 i AP 6532. Uniwersalny, niezależny AP 6521 umożliwia stworzenie taniej w instalacji i eksploatacji, bezpiecznej i niezawodnej sieci WLAN zgodnej ze standardem 802.11n. Urządzenie umożliwia pracę małych lub średnich sieci bez konieczności użycia kontrolera sieciowego, ponieważ pełni funkcję wirtualnego kontrolera sieciowego koordynującego pracę do 24 sąsiednich punktów dostępowych. Z kolei AP 6532 to punkt dostępowy o wysokiej wydajności i przepływności, wyposażony w podwójny moduł radiowy 802.11n. Drugi moduł radiowy może być wykorzystany w celu zapewnienia dostępu lub jako detektor wykrywający problemy i gwarantujący bezpieczeństwo sieci. Oba urządzenia: AP 6521 i AP 6532, zostały wyposażone w system WiNG5, dzięki któremu ruch sieciowy jest lokalnie przekazywany do ścieżek o najbardziej wydajnej transmisji.

AP 6521 i AP 6532 posiadają moduł radiowy wspierający MIMO (Multiple Input Multiple Output) oraz port Gigabit Ethernet WAN. Cechują się bardzo dobrą czułością odbioru i nadawania – są wyposażone w funkcję SMART RF, która automatycznie optymalizuje dobór siły sygnału. Urządzenia mają moduł analityczny, który dynamicznie wykrywa słabe lub zanikające sygnały i bezpiecznie przenosi transmisję do innych punktów dostępu, jak również wzmacnia moc sygnału. Punkty są wyposażone w sprzętową zaporę sieciową warstw 2–7, usługi AAA RADIUS, Wireless IPS-lite, bramę VPN oraz system kontroli dostępu w oparciu o lokalizację. Urządzenie może również zapewniać zabezpieczenia typu IDS/IPS skonfigurowane w przełączniku sieci bezprzewodowej Motoroli, a także pełnić funkcję czynnego bez przerwy, dedykowanego detektora w połączeniu z bezprzewodowymi sieciami IPS obsługiwanymi przez rozwiązania Motoroli AirDefense. Urządzenie jest w pełni zgodne ze standardem 802.3af, a dzięki zastosowaniu portów PoE (Power-over-Ethernet) montaż produktu jest prosty i tani. Punkty dostępowe wyposażono w funkcję podtrzymania funkcjonowania sieci w razie awarii.

Nowością w ofercie Motoroli jest również rozwiązanie NX 4500/6500. Do niedawna usługi dostarczania mobilnego głosu i danych wymagały kilku oddzielnych urządzeń sieciowych w każdym zdalnym biurze. Wszystkie musiały być wyposażone w oddzielny system zarządzania. Pojawienie się na rynku zintegrowanej platformy usług NX 4500/6500 umożliwia firmom rozbudowę sieci przewodowej i bezprzewodowej, usług telefonicznych i bardzo zaawansowanych aplikacji mobilnych za pomocą jednego urządzenia i jednego interfejsu zarządzającego. Co więcej, dzięki zastosowaniu tego rozwiązania firma może łatwo i tanio połączyć pracowników w zdalnych biurach. W skład rozwiązania wchodzi kontroler bezprzewodowy WiNG5, 24-portowy przełącznik Ethernet z portami PoE, router wyposażony w łącza T1 oraz interfejs Ethernet WAN, zapora ogniowa i system VPN, obsługa protokołów DHCP/DNS.