Czytelnicy CHIP-a głosowali na Produkt Roku 2004, tytuł ten przypadł 25 urządzeniom i programom. Ceremonię rozdania nagród CHIP-a zakończono wręczeniem kluczyków do hondy jazz czytelnikowi, który zwyciężył w tym roku w quizie tradycyjnie organizowanym przez miesięcznik. Samochód ufundował Ever. Z kolei czytelnicy ENTERA nagrodzili najlepsze reklamy (tę, która zebrała najwięcej głosów, uhonorowano Złotym ENTEREM 2004). Czytelnicy i redakcja CRN Polska nie głosowali ani na produkty, ani na reklamy, wybrali menedżerów i firmy (Postać Rynku IT oraz Producent Roku i Dystrybutor Roku), których dokonania w zeszłym roku zasługiwały ich zdaniem na szczególne uznanie.


Ludzie i firmy
Postacią Rynku 2004 (wybór czytelników) został Wiesław Wilk, szef i założyciel firmy Wilk Elektronik, w której w ubiegłym roku zaczęto produkcję pamięci komputerowych (to ewenement w skali kraju, o czym piszemy w tekście pt. „Oni tworzyli historię roku”). Wybór redakcji padł na Aleksego Surmę, który stworzył bodaj pierwszą polską sieć sklepów komputerowych (Polskie Sklepy Komputerowe zrzeszają między innymi byłe Adaxlandy). Dokonał czegoś, co wydawało się niemożliwe – zjednoczył dużą grupę resellerów. Aleksy Surma nie ukrywał, że jest zaskoczony nagrodą.
– Gdybym wiedział, że ją otrzymam, przygotowałbym jakieś przemówienie – stwierdził, odbierając dyplom.
Tytuł Dystrybutora Roku przypadł tym razem ABC Dacie (która wymienia się nim regularnie od kilku lat z Actionem). Resellerzy uznali, że warunki współpracy proponowane im przez dystrybutora są warte nagrody.
Nagrodą Producenta Roku (czytelnicy przyznawali ten tytuł w tym roku po raz pierwszy) został uhonorowany Samsung. Firma mocno zaznaczyła swoją obecność aż w kilku sektorach rynku IT: czarno-białych drukarek laserowych (Samsung zdobył dość znaczący udział w tym rynku w piorunującym tempie), dysków twardych, monitorów LCD i napędów optycznych.

250 nominowanych, 25 wybranych
Produkty, na które głosowali czytelnicy CHIP-a, podzielono na pięć grup: Platforma (czyli podstawowe komponenty, służące do montażu komputerów, a także systemy operacyjne, potrzebne do jego używania, zaliczono do niej również notebooki), Obraz (czyli wszystko to, co wiąże się z grafiką i jej obróbką), Peryferia (np. drukarki i klawiatury), Oprogramowanie dla domu i biura, Komunikacja (czyli sieci i urządzenia mobilne, umożliwiające dostęp do Internetu, a także np. programy antywirusowe). Każda grupa dzieliła się na kategorie (np. w ramach Platformy czytelnicy CHIP-a głosowali na procesory, płyty główne, systemy chłodzące itp.). W ramce umieściliśmy szczegółowe informacje o zwycięskich produktach. Były wśród nich takie, które już w latach ubiegłych otrzymywały nagrody czytelników CHIP-a, były też takie, które zadebiutowały z powodzeniem.
W plebiscycie ENTERA wzięło udział aż 118 reklam. Głosowało na nie ponad 2 tys. czytelników, najwięcej na reklamę Samsunga (Złoty ENTER 2004). Tylko trochę mniej głosów oddano na reklamy LG Electronics, Evera i Helionu. Firmy te otrzymały wyróżnienia.

Razem po raz drugi
Tegoroczną Galę IT grupa Vogel Burda Communications-Lupus (VBC-Lupus) zorganizowała już po raz drugi. W lipcu 2003 r. Vogel Burda Holding przejął 100 proc. udziałów wydawnictwa Lupus (CRN Polska, ENTER). Do holdingu należała już wtedy firma Vogel Burda Communications, wydawca miesięcznika CHIP. Po przejęciu udziałów w Lupusie utworzono grupę VBC-Lupus. Wiosną bieżącego roku ma się zakończyć fuzja wydawnictw. Przestanie istnieć grupa VBC-Lupus, powstanie jedna firma: Vogel Burda Communications. Przypadnie jej 45-proc. udział w rynku prasy komputerowej w Polsce.

Najlepsze produkty w poszczególnych kategoriach wg czytelników CHIP-a

I. Platforma

Notebooki: Acer Ferrari 3400
Procesory: AMD Athlon 64 3800+
Systemy chłodzące: Pentagram Freezone QVC-100 Cu i Freezone QVC-120 Cu
Płyty główne (AMD): Gigabyte GA-K8NSNXP
Płyty główne (Intel): Asus P5AD2 Premium Wireless Edition
Dyski twarde: Seagate Barracuda ST3160827AS NCQ 160 GB
Napędy optyczne: Lite-on SOHW-832 S
Systemy operacyjne i oprogramowanie systemowe: Windows XP Service Pack 2

II. Obraz
Karty graficzne: Sapphire Radeon X800 XT Platinum Edition 256 MB DDR
Monitory LCD: LG Flatron 1730 B
Aparaty cyfrowe: Canon PowerShot G6
Obróbka obrazu: GIMP 2.x.x
Obróbka i nagrywanie wideo: Pinnacle Studio 9

III. Peryferia
Drukarki: HP DeskJet 6540
Klawiatury, myszy, akcesoria do gier: Logitech MX1000 Cordless Laser Mouse
Głośniki: Creative Inspire TD7700

IV. Oprogramowanie do domu i biura
Programy biurowe: OpenOffice.org 1.1.3/OpenOfficePL 3.0
Programy narzędziowe: Total Commander 6.0.3
Narzędzia programistyczne: Borland Delphi 8 for .NET
Edukacja, leksykony i encyklopedie multimedialne: Encyklopedia PWN
Gry: Reed for Speed Underground

V. Komunikacja
Sieci Wi-Fi: Linksys Wireless-G ADSL Gateway WAG54G
Internet komunikacja: Skype 1.x
Bezpieczeństwo w Internecie i programy antywirusowe: Norton Internet Security 2005
Palmtopy, palmofony, telefony komórkowe: Nokia 7610