W pierwszej połowie bieżącego roku niemal wszystkie taniały albo nie zmieniały cen. W drugiej połowie roku sytuacja się odwróciła, produkty zaczęły drożeć, najbardziej pamięci, o czym wspominałem już nie raz. Zdecydowałem się znowu poruszyć temat pamięci, bo niewykluczone, że w pierwszej połowie listopada ceny modułów DDR2 osiągnęły szczytową wartość. 9 listopada za 1 GB pamięci DDR2 trzeba było zapłacić już ponad 70 zł, czyli nieco więcej niż – według optymistycznych prognoz producentów – miałyby kosztować na koniec roku.

Przypomnijmy, że pamięci drożały powoli i systematycznie od końca kwietnia, gdy 1 GB był wart poniżej 20 zł, do końca września, gdy urządzenia o tej pojemności kosztowały ponad 50 zł. Producenci przewidywali, że ceny moduły będą dalej rosły w podobnym tempie i na koniec roku osiągną nawet 70 zł. Jak wiemy, w październiku podwyżka goniła podwyżkę. Wzrost cen obserwowaliśmy także na początku bieżącego miesiąca, 9 listopada za 1-gigabajtowy moduł pamięci DDR2 FSB 800 MHz trzeba było zapłacić, w zależności od marki, od 71 do 73 zł.

Co będzie dalej? Producenci i importerzy zgodnie twierdzili, że 70 zł to raczej najwyższa cena urządzenia w bieżącym roku. Nadal nie wycofują się z tej opinii. Uważają, że apogeum wartości DDR2 miało miejsce wcześniej i moduły nie powinny już być droższe w 2009 r., a w przyszłym roku można się spodziewać spadków ich cen. Ale wtedy prawdopodobnie nie będzie to już tak istotne, bo rolę standardu przejmą pamięci DDR3.