CRN Polska: Jakiś czas temu Microsoft ogłosił, że zajmie się przede wszystkim zwiększeniem stabilności i bezpieczeństwa produktów. Jak wynikało z tego oświadczenia, wprowadzanie nowych wersji oprogramowania będzie mniej istotne. Jakie będą praktyczne konsekwencje tej decyzji?

Bill Gates: Rozwój informatyki prowadzi do powstania świata zorganizowanego wokół sieci WWW, gdzie systemy będą działać w coraz ściślej współpracujących ze sobą środowiskach, którymi nie da się zarządzać. Inicjatywa określana przez nas jako Trustworthy Computing (’wiarygodne technologie komputerowe’) oznacza, że użytkownicy będą mogli polegać na komputerach zawsze dostępnych i niezmiennie bezpiecznych. Będą one przechowywać osobiste informacje użytkowników i zarządzać nimi w bezpieczny sposób, z zachowaniem poufności. Nasza inicjatywa Trustworthy Computing ma długofalowy charakter i obejmuje działania całej firmy. Jej celem jest zapewnienie opisanej wyżej wiarygodności w przypadku platformy .NET oraz innych produktów i usług Microsoftu. Inicjatywa ta wpływa na każdy etap rozwoju naszych produktów i mamy nadzieję, że stanie się celem dla całej branży informatycznej. Obecnie, mając do wyboru dodanie nowych funkcji do produktów i poprawę bezpieczeństwa, wybieramy drugie rozwiązanie.

CRN Polska: W wywiadzie dla CRN Polska wiceprezes Microsoftu Jean­Philippe Courtois powiedział: 'subskrypcja to znacznie lepsza metoda dystrybucji oprogramowania (niż korzystanie z usług firm typu ASP). Użytkownicy będą subskrybować oprogramowanie i sami decydować, ile chcą zapłacić za tę lub inną aplikację bądź nową wersję produktu’. Subskrypcja to rodzaj usługi. Czy to oznacza, że staniecie się firmą usługową, czy też nadal będziecie współpracować z partnerami i koncentrować się głównie na opracowywaniu produktów?

Bill Gates: Jednym za źródeł naszego sukcesu jest to, że na rynkach takich jak Polska inne firmy tworzą, rozbudowują i sprzedają własne rozwiązania, zwiększając w ten sposób użyteczność i wartość dla użytkownika naszych produktów. Zjawisko to stymuluje rozwój branży informatycznej w skali świata i podnosi wielkość produkcji, a w konsekwencji zwiększa popyt. Stwierdzenie Jeana-Philippe’a odzwierciedla fakt, że jak wspomniałem zmiany technologii prowadzą do powstania świata zorganizowanego wokół sieci WWW. W związku z tym dostarczanie oprogramowania będzie wyglądać inaczej niż w dotychczasowym, tradycyjnym modelu, w którym pakiet oprogramowania jest sprzedawany jako towar. Oprogramowanie będzie uaktualniane i doskonalone w sposób ciągły. Naszym zadaniem będzie stworzenie fundamentu, podstawowych produktów i niektórych najważniejszych usług. Natomiast nasze podejście do współpracy z partnerami nie zmieni się. Uważamy, że stwarza to znakomitą możliwość wprowadzania lepszych produktów, bardziej dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

CRN Polska: Jaką ma pan wizję tego, co Microsoft określa jako 'trzecią fazę Internetu’? Kiedy, pana zdaniem, 'trzecia faza Internetu’ stanie się rzeczywistością?

Bill Gates: Następna rewolucja informatyczna sprawi, że Internet połączy świat inteligentnych urządzeń cyfrowych, obejmujący urządzenia bezprzewodowe, urządzenia w naszym domu, komputery biurowe oraz serwery WWW na całym świecie. Świat ten będzie połączony za pośrednictwem usług WWW, wykorzystujących otwarte standardy XML i oprogramowanie nowej generacji, które będzie można łatwiej niż kiedykolwiek integrować z innymi aplikacjami. Usługi WWW wykorzystujące język XML to podstawa strategii Microsoft .NET, której centralnym elementem jest platforma umożliwiająca bezproblemową komunikację między firmami, ludźmi i urządzeniami. Ułatwi ona także korzystanie z handlu elektronicznego oraz wysoko zindywidualizowaną integrację informacji i usług dostępnych za pośrednictwem różnych urządzeń. Obecnie strategia ta jest we wczesnej fazie wdrażania, do której pragniemy zaangażować producentów oprogramowania oraz najważniejszych klientów. Sądzę, że w ciągu najbliższych 2 – 3 lat platforma .NET zostanie wprowadzona w większości wielkich przedsiębiorstw.

CRN Polska: Jaką przyszłość przewiduje pan dla komputerów osobistych? Czy typowy komputer osobisty zniknie i zostanie zastąpiony przez wyspecjalizowane urządzenia (inteligentne telefony, terminale WWW itp.), czy może rozwinie się i stanie najważniejszym narzędziem codziennej pracy i rozrywki?

Bill Gates: To nie jest sytuacja, w której trzeba wybierać między wykluczającymi się możliwościami, gdyż zarówno komputery osobiste, jak i inteligentne urządzenia cyfrowe będą ze sobą w coraz większym stopniu współpracować. Dzięki dużej wydajności, uniwersalności i popularności komputer osobisty prawdopodobnie zawsze będzie najważniejszym urządzeniem komputerowym. Pozostanie stanowiskiem, przy którym ludzie wykonują większość takich zadań, jak pisanie, przeglądanie i analiza danych czy korzystanie z multimediów. Zmieni się to, że użytkownicy komputerów będą jednocześnie korzystać z innych inteligentnych i współpracujących ze sobą urządzeń spełniających pożyteczne funkcje. Będą je stosować, aby uzyskać dostęp do usług WWW, które dostarczają informacji w najwygodniejszy sposób.

CRN Polska: Obserwujemy znaczne spowolnienie rozwoju gospodarki światowej i sektora informatyki. Klienci przywiązują teraz do cen produktów znacznie większą wagę niż rok czy dwa lata temu. Jednym ze sposobów obniżenia cen towarów jest ich bezpośrednia sprzedaż klientom, z pominięciem dystrybutorów czy dilerów. Czy zamierzacie w jakiś sposób zmienić swoją strategię dystrybucji i np. sprzedawać produkty bezpośrednio klientom?

Bill Gates: Sieć dystrybucji zawsze istotnie przyczyniała się do naszego sukcesu, a my mieliśmy wpływ na powodzenie firm dystrybucyjnych. W przyszłości nie ulegnie to zmianie.