Urządzenie odczytuje niemal każdy kod kreskowy 1D: wydrukowany na papierze, wyświetlony na ekranie telefonu komórkowego, tabletu czy komputera, a także kody kreskowe HD o wysokiej gęstości zapisu danych. Skaner umożliwia odczytywanie kodów kreskowych z odległości od 2,54 cm do ponad 76,2 cm. Cechuje go wysoka tolerancja na poruszenie i kąt skanowania a także na intensywność oświetlenia (funkcjonuje doskonale także przy słabym świetle).

Ogromną zaletą skanera jest kompatybilność – podczas użytkowania modelu LI4278 można korzystać z baz i akcesoriów do modeli LS4278 i DS6878.

Skaner może funkcjonować w trybie off-line. Pamięć urządzenia pozwala na zapisanie ponad 500 kodów kreskowych UPC, które zostaną automatycznie przesłane do bazy po odzyskaniu łączności.

Do atutów skanera Motorola LI4278  należy zaliczyć wydajność i energooszczędność. Nawet najbardziej intensywna eksploatacja w trakcie jednej zmiany nie spowoduje konieczności ponownego ładowania akumulatora. Ponadto wymienny akumulator gwarantuje bardzo długi cykl pracy urządzenia.

Skaner jest kompatybilny z systemem 123Scan2 i RSM (Remote Scanner Management). Rozwiązania te pozwalają znacznie ograniczyć koszty i pracochłonność obsługi. Natomiast środowisko programistyczne SDK umożliwia tworzenie własnych aplikacji.

Producent gwarantuje, że czytnik przetrwa ponad 100 upadków z wysokości 1,5 m w temperaturze pokojowej, wytrzyma też upadek na beton z wysokości 1,8 m. Urządzenia ma odporne na zużycie styki klasy przemysłowej do ładowania skanera/bazy.

Uszczelniona obudowa jest odporna na pył oraz wilgoć. Urządzenie odczytuje kody: UPC, EAN, Code 128, Code 39 i wiele innych. Temperatura pracy czytnika mieści się w zakresie od 0°C do 50°C, a temperatura przechowywania od -40°C do 70°C. LI4278 może pracować przy wilgotności względnej od 5 proc. do 85 proc. bez kondensacji. Tolerancja na odchylenie ±65° w poziomie i w pionie. Tolerancja na przekręcenie ±45°. Skaner ma wymiary 9,8 cm x 7 cm x 18,6 cm i waży 224 gramy. Sprzęt może być montowane w pozycji pionowej lub poziomej.