CRN Polska: Jaką liczbę płyt głównych Alco Electronics produkuje dla Sono i czy jest to produkcja przeznaczona tylko na polski rynek?

Grzegorz Deron: Obecnie wytwarzamy 1800 płyt miesięcznie. 70 proc. produkcji jest sprzedawane w Polsce, reszta eksportowana do Niemiec, Kanady i Stanów Zjednoczonych.

CRN Polska: 1800 płyt to nieduża liczba w porównaniu z możliwościami produkcyjnymi.

Grzegorz Deron: Najpierw sprostowanie. Alco nie jest polskim oddziałem Sono. Alco jest fabryką świadczącą usługi montażu powierzchniowego. Wprawdzie część produkcji to płyty główne Sono, ale posiadany przez Alco Electronics park maszynowy pozwala na produkowanie dowolnych urządzeń elektronicznych, w których wykorzystywana jest technika montażu powierzchniowego. Rozpoczęliśmy pracę nie tylko w trudnym czasie dekoniunktury, ale też na trudnym rynku. W Polsce bowiem działają wszyscy ważni producenci płyt i konkurencja jest duża.

CRN Polska: Gdy Sono rozpoczynało działalność w Polsce, oprócz produkcji płyt głównych, planowało także wytwarzanie kart grafiki i modułów pamięci. Czy te zamierzenia zostały wprowadzone w życie?

Grzegorz Deron: Obecnie w Alco Electronics wytwarzane są karty grafiki wykorzystujące chipset GeForce 2, a od kwietnia rozpocznie się produkcja kart z chipsetem nVidia 420 i 440. Miesięcznie montujemy ponad 20 tys. kart, a docelowa wielkość produkcji wynosi ok. 30 tys.

Jeszcze nie rozpoczęliśmy produkcji modułów pamięci RAM. W drugiej połowie zeszłego roku ceny pamięci były bardzo niskie i obawialiśmy się, że nie będzie to opłacalne. Od listopada 2001 r. ceny pamięci zaczęły się gwałtownie zmieniać. Dziś za kość do RAM trzeba zapłacić czterokrotnie więcej niż w październiku 2001 r. Ceny stale rosną i trudno przewidzieć, jak będą się kształtowały w przyszłości. Dopóki ta sytuacja się nie wyklaruje, dopóty nie rozpoczniemy produkcji.

CRN Polska: Jakie płyty Sono są teraz wytwarzane w Alco Electronics?

Grzegorz Deron: Są to płyty zarówno do procesorów Intela, jak i AMD. Obecnie produkujemy trzy modele, a trzy kolejne są gotowe do produkcji masowej.

CRN Polska: Polscy odbiorcy coraz częściej wybierają komputery z procesorami AMD. Czy Alco Electronics uwzględnia ten trend w swoich planach produkcyjnych na bieżący rok i jakie chipsety są wykorzystywane w płytach Sono?

Grzegorz Deron: Jak wspomniałem, Alco Electronics świadczy tylko usługi montażu powierzchniowego. O tym, kto jest dostawcą chipsetów i do jakich procesorów, decyduje Sono na Tajwanie. Jeśli chodzi o rodzaje płyt głównych, oczywiście mamy płyty przeznaczone dla obydwu producentów procesorów. Długo zastanawialiśmy się, jakiego producenta chipsetów wybrać jako partnera strategicznego. Zdecydowaliśmy się na chipsety Intela i chcemy skoncentrować się na produkcji płyt do Pentium 4 i nowych Celeronów. Spodziewamy się, że rozpoczniemy ich produkcję w czerwcu br.

CRN Polska: Dlaczego wybór padł na chipsety Intela?

Grzegorz Deron: Wierzymy, że taki wybór pozwoli przetrwać ciężkie czasy. Intel udziela pomocy technicznej na wysokim poziomie producentom płyt głównych wykorzystującym intelowskie chipsety i certyfikuje ich produkty, a to gwarantuje dobrą pozycję produktu na rynku. Ponadto, gdybyśmy chcieli skoncentrować się na produkcji płyt do procesorów AMD, musielibyśmy konkurować z producentami urządzeń, którzy wykorzystują chipsety VIA Technologies, takimi jak ECS, w przypadku których jedynym czynnikiem decydującym o akceptacji produktu przez klienta jest niska cena.

CRN Polska: Jeśli mowa o VIA Technologies, dostawca ten wyprodukował niedawno nową płytę główną o wymiarach 17×17 cm, która zawiera procesor i inne zintegrowane urządzenia, jak karta graficzna, muzyczna i sieciowa. Czy pana zdaniem takie konstrukcje mają przyszłość?

Grzegorz Deron: Płyta VIA Technologies to bardzo ciekawa propozycja. Jeden z dużych kontrahentów Sono w Ameryce Południowej zgłosił niedawno zapotrzebowanie na podobną konstrukcję i niewykluczone, że będziemy produkować zbliżone urządzenie. W moim odczuciu na takie konstrukcje będzie w przyszłości popyt. Jeśli komputer nie jest wykorzystywany do wymagających dużej wydajności aplikacji graficznych czy gier, taka płyta jest interesującą propozycją. Dzięki niej pecet jest dużo tańszy, pracuje ciszej i zajmuje mniej miejsca.

Alco Electronics [P]
tel. (71) 389-58-80, faks (71) 389-52-56
www.alco.pl