Pod koniec III kwartału sprzedaż procesorów AMD wzrosła zwłaszcza w dystrybucji. Według wstępnych szacunków aktualna proporcja udziałów w tym rynku Intela i AMD to prawie 6 do 4. Przypomnijmy, że w pierwszej połowie bieżącego roku, tak jak w ubiegłym, stosunek ten wynosił 7 do 3. AMD umacnia swoją pozycję, bo bardzo dużą popularnością cieszą się układy dwurdzeniowe z serii Athlon II X2 2xx. Wygląda na to, że w IV kwartale producent też będzie sobie radzić nieźle: uznanie wśród użytkowników szybko zyskały Athlony II X4 620 – pierwsze procesory czterordzeniowe w cenie poniżej 100 dol. Warto zwrócić uwagę, że ostatnio rośnie sprzedaż płyt głównych i procesorów AMD z wyższej półki (wcześniej spośród urządzeń tej firmy największym wzięciem cieszyły się modele najtańsze). Ci, którzy decydują się na komputer z pamięciami DDR3, najczęściej wybierają właśnie platformę AMD.

W III kwartale bieżącego roku 75 proc. sprzedanych płyt dostosowanych do DDR3 to konstrukcje przeznaczone do procesorów AMD – mówi Michał Siwek, Product Manager w polskim oddziale Gigabyte’u.

Czy ofensywa AMD będzie trwała? To możliwe, ale trzeba pamiętać, że nie tylko najnowsze rozwiązania tego producenta cieszą się dużą popularnością od dnia premiery. Bardzo szybko uznanie na rynku zdobyły nowości Intela, czyli procesory z serii Core i7 oraz płyty główne z chipsetami P55.