Mimo trendu mobilności i rozwoju rozwiązań w chmurze na stacjonarne komputery i komponenty do pecetów nadal jest i będzie popyt – wynika z prognoz rynkowych. Według danych IDC desktop jest najpopularniejszym urządzeniem komputerowym w firmach (ich zakup rozważa 84 proc. badanych we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech), wyprzedzając notebooki i tablety. Zdaniem Andreasa Zymli, szefa sprzedaży w regionie DACH w Arena Electronics z grupy Chieftec, okres dużych spadków obrotów na rynku PC i komponentów, związany z oczekiwaniem na Windows 10, ma się ku końcowi. Sprzedaż będzie spadać, ale już nie w takim tempie jak dotychczas.

W najbliższych miesiącach można spodziewać się natomiast przyspieszenia proces wymiany sprzętu komputerowego w związku z rosnącym zainteresowaniem nowym systemem Microsoftu i bardziej nowoczesnymi urządzeniami. Takimi, które wyraźnie przewyższają pod względem wydajności i energooszczędności kilkuletnie desktopy używane obecnie w większości firm i instytucji a także przez użytkowników indywidualnych. Jest to także szansa dla dostawców komponentów. Zdaniem Andreasa Zymli zwłaszcza kryterium oszczędności energii i kosztów użytkowania będzie kluczowe dla użytkowników. Dlatego przewiduje on rosnący popyt na obudowy mniejszych wymiarów, takie jak mATX, mITX oraz mini (pico).

– Stare urządzenia zostaną zastąpione przez nowe, mniejsze, szybsze, tańsze w użytkowaniu – uważa przedstawiciel grupy Chieftec.

Zasilanie na 80 z plusem

Z uwagi na rosnący nacisk na oszczędność prądu Chieftec przewiduje rosnący popyt na wydajne zasilacze, które cechuje sprawność 80plus (czyli stosunek mocy rzeczywistej do nominalnej przekracza 80 proc.).