Jakie było najważniejsze wydarzenie 2015 roku na rynku IT?

Piotr Fabiański To był czas transformacji wielkich graczy, jak IBM, NetApp, Dell, EMC, HP czy Symantec. W tym kontekście najważniejszym wydarzeniem była fuzja Della z EMC oraz poszerzenie oferty Lenovo przez przejęcie serwerów od IBM-u.

Radosław Ambroży Może wypowiem się dość przewrotnie, ale myślę, że wielu przedsiębiorców z branży ma podobne zdanie. Fakt, że większość z nas przetrwała miniony rok, stanowi sukces sam w sobie, jeśli weźmiemy pod uwagę spadające obroty i silną konkurencję. Nie zaobserwowałem spektakularnych upadków, premier (poza Wiedźminem) bądź przejęć czy konsolidacji. To raczej był nudny rok, który po prostu… przeszedł do historii. Warto może jedynie zwrócić uwagę, że na światowym rynku IT pojawiła się nowa generacja procesorów Intela, która powinna stać się motorem napędowym dla interesujących rozwiązań informatycznych w nadchodzących latach.

Artur Kozłowski Niewątpliwie ważnym wydarzeniem 2015 r. była premiera długo oczekiwanego Windows 10. Producent, oprócz zastosowania wielu innowacyjnych rozwiązań, wsłuchał się w głosy użytkowników poprzednich systemów i przywrócił na pierwszy plan Pulpit oraz Menu Start. Liczba zastosowanych ulepszeń i udogodnień oraz poświęcenie dużej uwagi bezpieczeństwu dają nadzieję, że Windows 10 już niedługo stanie się powszechnie obowiązującym standardem.

Roman Kaczmarek  Na światowym rynku IT mogę wymienić kilka zjawisk. Po pierwsze były to zmiany w ofercie producentów, m.in IBM. Po drugie zaznaczyła się coraz wyraźniejsza tendencja polegająca na odchodzeniu od sprzedaży licencji oprogramowania na rzecz miesięcznej opłaty za jego użytkowanie, czego osobiście zwolennikiem nie jestem. Po trzecie należy zwrócić uwagę na spowolnienie sprzedaży na rynku, czego zresztą można było się spodziewać.

Michał Peksa Z pewnością było to otwarcie się rynku na sprzedaż licencji Microsoft w modelu Cloud Solution Provider. Jeśli chodzi o światowy rynek IT, to tutaj rozpoczęła się ostra walka między narzędziami do poprawy efektywności i wydajności. Mam tutaj na myśli konfrontację Office’a 365 z Google Apps na rynku firm. To otwarty konflikt, dotyczący zarówno cen, jak i funkcji.