Zmiany na rynku nowych technologii to niepowtarzalna szansa dla mniejszych producentów. Szczególnie ciekawe perspektywy rysują się przed twórcami systemów do przechowywania i ochrony danych. Przykłady Pure Storage, Veeam czy Nutanixa pokazują, że można z powodzeniem stawić czoła gigantom. Co prawda, niektórzy młodzi gracze (Cleversafe, Nimble Storage, SolidFire, Tegile Systems) stracili niezależność, niemniej ich założyciele wzbogacili swoje konta o kwoty z kilkoma zerami. Trudno zatem w ich przypadku mówić o porażce.

Na horyzoncie pojawiają się kolejne firmy, które pragną co najmniej powtórzyć sukcesy poprzedników. Jednak poprzeczka została ustawiona bardzo wysoko. Przedsiębiorcy zgłaszają zapotrzebowanie na zaawansowane rozwiązania do przetwarzania, przechowywania i ochrony petabajtów danych. Co gorsza, cyfrowe zasoby spoczywają nie tylko na firmowych serwerach, ale również w chmurach publicznych Amazona, Microsoftu czy Google’a. A największą zmorą administratorów IT są dane nieustrukturyzowane. Rosną one w środowiskach lokalnych, gdzie według IDC wskaźnik CAGR w latach 2016–2021 sięgnie 20 proc., a także w chmurze publicznej (34 proc.).

Kto posprząta tę stajnię Augiasza? Chętnych nie brakuje. Szczególną aktywność przejawiają przedstawiciele „nowej fali”, a więc Rubrik, Hedvig, Igneous Systems czy Minio, którzy działają na rynku od kilku lat i sprawnie poruszają się w świecie nowych technologii. Rozwiązania wymienionych startupów otrzymują pozytywne oceny w specjalistycznych mediach, wysokie oceny analityków, a co najważniejsze – zaczynają po nie sięgać renomowani klienci.

 

Zabójcy Rubrika

Jednym z prymusów wśród startupów z segmentu storage jest Rubrik. Choć firma rozpoczęła działalność zaledwie cztery lata temu, zdążyła zgromadzić od funduszy venture capitals 292 mln dol. Startup docenili analitycy Gartnera, umieszczając go wśród wizjonerów w magicznym kwadrancie opisującym rozwiązania do backupu i odzyskiwania danych w centrach danych. Firma zatrudnia ponad 600 osób, w ubiegłym roku musiała przeprowadzić się z Mountain View do Palo Alto. Pierwsza siedziba okazała się za mała, żeby pomieścić pracowników – każdego miesiąca Rubrik zatrudnia ok. 40 nowych osób.

Rubrik Cloud Data Management przeznaczony jest do zarządzania i ochrony danych. Urządzenie realizuje funkcje związane z obsługą DevOps, analityki, wyszukiwania indeksowego, a także tworzeniem backupu, kopii dokumentów i archiwów. Zasoby można przechowywać w środowisku lokalnym oraz chmurach Amazona, Microsoftu i Google’a. Platforma składa się z fizycznych urządzeń, do których można łatwo dołączać dodatkowe elementy. Użytkownik może korzystać zarówno z dysków twardych, jak i nośników flash.

Kiedy zadebiutowaliśmy na rynku, pojawiły się głosy, że klienci nie kupują rozwiązań sprzętowych. Potem nasi rywale twierdzili, że nasz produkt jest przeznaczony dla MŚP i nie sprawdzi się w korporacjach. Co ciekawe, w ostatnim czasie przeszli do ofensywy i wprowadzili do sprzedaży systemy „Rubrik’s killers”. Mam tutaj na myśli Commvault HyperScale czy Dell EMC IDPA. Obaj producenci w nowych pudełkach umieścili znane, już wcześniej wykorzystywane oprogramowanie – mówi Bipul Sinha, prezes Rubrika.