W 2019 r. dostawcy przewidują podobny popyt na projektory na polskim rynku, jak rok wcześniej. Co nie znaczy, że w tym segmencie panuje stagnacja – przeciwnie, sporo się na nim dzieje. Owszem, wciąż dużą część sprzedaży stanowią podstawowe, tanie modele, bo w wielu projektach najważniejszą rolę odgrywa budżet. Jednak widoczne jest rosnące zapotrzebowanie na sprzęt o większej rozdzielczości i jasności. Nadal duży udział w rynku mają projektory o rozdzielczości SVGA i XGA, ale według prognoz w tym roku i kolejnych latach będą one systematycznie wypierane przez modele o wyższych parametrach (Full HD, WXGA, WUXGA, 4K). Już teraz sprzęt o rozdzielczości Full HD cieszy się największym popytem, podobnie jak modele o jasności ok. 5 tys. ANSI lumenów. Na rynek trafiły też urządzenia o jasności 20 tys. ANSI lumenów. Obecnie najbardziej popularny jest sprzęt w przedziale cenowym 1,8–3 tys. zł brutto (dane Optomy).

Najważniejszy aktualnie trend na rynku to w ocenie większości producentów rosnące zapotrzebowanie na urządzenia z laserowym źródłem światła. Sygnalizowany jest wyraźny wzrost sprzedaży wobec ub.r. Szacuje się, że w tym roku już nawet blisko połowa urządzeń dostarczanych na rynek będzie wyświetlać obraz za pomocą lasera. To efekt tego, że najwięksi gracze od kilku lat intensywnie promują opisywany sprzęt i systematycznie poszerzają asortyment, przekonując o jego zaletach. Zalicza się do nich głównie wysoka jakość obrazu oraz niskie TCO (całkowite koszty użytkowania), które wynikają z braku konieczności naprawy czy wymiany kluczowych podzespołów przy długiej żywotności urządzeń (jest liczona na ok. 20 lat). I to nawet gdy są intensywnie używane, co dla nabywcy przekłada się na oszczędności na serwisie i brak przestojów. Ponadto wraz z upowszechnianiem się ta technologia tanieje – laserowe projektory można kupić już za ok. 6 tys. zł. Nie tak dawno  na rynku były dostępne tylko urządzenia za kilkaset tysięcy złotych.

Przejście na projekcję laserową jest kwestią czasu, bo tego wymagają regulacje dotyczące ochrony środowiska. Dlatego producenci wprowadzają na rynek coraz więcej takich modeli. Z moich obserwacji wynika, że użytkownicy, przekonawszy się o jakości projekcji laserowej, gotowi są wydać więcej na taki sprzęt, zamiast kupować model lampowy – mówi Artur Kowalik z AV.Net Sieci Audiowizualne.