Podczas targów CES 2019 producenci przedstawili całe spektrum monitorów, wśród nich ultraszerokie modele z 49-calowym wyświetlaczem, które mają szansę stać się tegorocznym przebojem. Liczba ekranów pokazywanych w Las Vegas, a także ich funkcjonalność nie pozostawia złudzeń, że przyszłość tego segmentu rynku rysuje się w jasnych barwach. Warto jednak zauważyć, że obok efektownych wyświetlaczy konsumenckich i biznesowych dużym popytem cieszą się modele specjalistyczne, adresowane do wąskiego grona odbiorców.

Globalne przychody ze sprzedaży monitorów Samsunga wzrosły w 2018 roku o 13 proc. w porównaniu z 2017 r. W dużej mierze była to zasługa zwiększonego popytu na monitory gamingowe i specjalistyczne – przyznaje Krzysztof Kunicki, Product Marketing Manager w polskim oddziale koreańskiego producenta.

Kto najczęściej sięga po monitory przeznaczone do zadań specjalnych? Lista klientów z roku na rok się wydłuża. Od lat pierwszą pozycję zajmują na niej graficy, fotografowie i filmowcy. Stałą klientelę stanowią też inżynierowie CAD/CAM, a od niedawna również branża medyczna. Wraz z cyfrową transformacją do grupy użytkowników tych monitorów dołączają: sektor przemysłowy, wojsko i porty lotnicze, wykorzystujące urządzenia do analizy ruchu.

Rynek monitorów specjalistycznych rośnie, przychodzi do nas coraz więcej zapytań dotyczących rozwiązań mających unikatowe funkcje oraz parametry wymagane w różnych środowiskach – mówi Dominik Trojanowski, Eizo Business Unit Director w Alstorze.