Innowacje i innowacyjność to słowa, które w branży IT są wyjątkowo nadużywane. Bo przecież z samego faktu, że jakaś idea lub technologia jest nowa, nie wynika jeszcze, że to od razu przełomowa innowacja. Ten termin jest zarezerwowany dla rzeczywiście wyjątkowych rozwiązań. Przy czym nie wszystkie muszą się sprawdzić. Jeśli jednak są faktycznie innowacyjne, to nawet ich porażka będzie mieć trwały wpływ na rynek. Tak czy inaczej, żeby być skutecznym w biznesie, trzeba mieć intuicję w stawianiu na te nowości, które będą zbieżne z priorytetami klientów i znajdą się na ich liście zakupów. Wybierając je, należy ostrożnie podchodzić do rynkowych przewidywań producentów. Nierzadko są one bowiem wyrazem ich celów biznesowych, nie zaś próbą oceny rzeczywistych potrzeb klientów. Ci ostatni bardziej liczą się z prognozami niezależnych analityków.

W kwestii tego, o czym będzie się dużo mówiło w 2019 r., pewne rzeczy łatwo przewidzieć. W dużej mierze obszary innowacyjności pozostają te same od kilku lat. Przez najbliższych kilkanaście miesięcy będziemy nadal dużo słyszeć o cyfrowej transformacji, przetwarzaniu w chmurze, sztucznej inteligencji, bezpieczeństwie czy IoT.

Choć mało kto już wątpi, że chmura to przyszłość IT, w naszym kraju wciąż nie ma wielu odważnych przedsiębiorców, by sprawdzić to na własnej skórze. Sytuację może zmienić coraz bardziej konkretna wizja chmury hybrydowej. Warunki do tego stwarzają najwięksi dostawcy. Po dwóch latach zapowiedzi Microsoft wreszcie udostępnił Azure Stack – platformę IaaS dla chmury prywatnej, która może być łączona z publicznym Azure’em. Amazon Web Services, lider na rynku public cloud, poprzez partnerstwo technologiczne oferuje hybrydowe środowisko VMware on AWS.

Tworzenie hybrydowej chmury ma też ułatwiać współpraca AWS z Cisco. Z kolei Google Cloud Platform wchodzi w sojusze z VMware’em i Nutanixem. W przygotowaniu oferty chmury hybrydowej, skutecznym jej wdrażaniu i zarządzaniu tym skomplikowanym środowiskiem dużą rolę będą odgrywać integratorzy. Łączenie chmur powinno stać się dla nich nowym, zyskownym zajęciem.