To był wyjątkowo ciekawy rok w branży cyberbezpieczeństwa. Przyczynili się do tego zarówno cyberprzestępcy, do czego zdążyliśmy już przywyknąć, jak i zmiany własnościowe zachodzące na rynku narzędzi do ochrony urządzeń końcowych. Na pierwszy plan wysuwa się Broadcom, który wyłożył 10,7 mld dol. na zakup działu enterprise od Symanteca. Pozostała, konsumencka część koncernu, notabene odpowiedzialna za 90 proc. zysków Symanteca, zachowała niezależność i działa pod marką Norton LifeLock. Kolejna transakcja, a mianowicie kupno Carbon Black przez VMware’a za 2,1 mld dol., stanowiła pewne zaskoczenie dla ekspertów śledzących rynek security. Kupiony podmiot jest zaliczany do tzw. nowej fali, a więc dostawców rozwiązań Next Generation Anti-Virus. Specjaliści Carbon Black stworzyli bazującą na chmurze platformę do ochrony urządzeń końcowych. Pat Gelsinger oznajmił, że ta transakcja wstrząśnie branżą bezpieczeństwa. CEO VMware’a powtórzył w ten sposób to, o czym najwięksi gracze mówią już od dość dawna – czas skończyć ze stosowaniem pojedynczych rozwiązań do ochrony i postawić na kompleksowe rozwiązania.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na transakcję, która w Polsce przeszła bez większego echa. Tymczasem jest godna uwagi chociażby ze względu na fakt, że oznacza pojawienie się na rynku bezpieczeństwa tak słynnej nie tak dawno marki jak BlackBerry. W lutym bieżącego roku kanadyjska firma przejęła za 1,4 mld dol. start-up Cylance, dysponujący rozwiązaniami ochronnymi dla urządzeń końcowych, szeroko wykorzystującymi techniki sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i algorytmów matematycznych.

Analitycy spekulują, że na zakupach Broadcomu, BlackBerry i VMware’a się nie skończy i w przyszłym roku należy spodziewać się dalszych przejęć na rynku cyberbezpieczeństwa. Niewykluczone, że właścicielem FireEye zostanie Goldman Sachs. Z kolei redakcja amerykańskiego CRN-a zwraca uwagę na trzy obiecujące firmy – Tanium, Cybereason i Sentinel One. Jeśli w przyszłym roku nie przeprowadzą oferty publicznej, prawdopodobnie trafią pod skrzydła prywatnego funduszu kapitałowego lub któregoś z dużych producentów. W doniesieniach medialnych przewija się też wątek ewentualnego debiutu giełdowego McAfee (na razie John McAfee uruchomił własną zdecentralizowaną giełdę krypto walut – DEX).