Zamienniki oryginalnych tuszów i tonerów mają w Polsce wielu zwolenników. Nie bez przyczyny są więc przedmiotem permanentnych ataków ze strony producentów sprzętu. Jeszcze do niedawna zarzucali oni dostawcom materiałów alternatywnych, że wprowadzają na rynek produkty, które nie gwarantują zadowalającej jakości wydruków. Niemniej w ostatnim czasie producenci zmienili retorykę i ostrzegają klientów, że stosowanie alternatywnych tuszów bądź tonerów może uszkodzić drukarkę.

– To nietrafiony argument. Tusze i tonery Asarto objęte są dożywotnią gwarancją, natomiast taśmy do drukarek igłowych 24-miesięczną. Jeśli nasze materiały eksploatacyjne spowodują awarię drukarki, zapewniamy bezpłatną naprawę lub wymianę urządzenia. Bylibyśmy wyjątkowo nieroztropni, gdybyśmy zdecydowali się na taki krok, nie mając pewności, że produkty Asarto są bezpieczne – mówi Paweł Nowak z firmy Polcan, odpowiedzialny za dział wsparcia marek własnych.

Wprawdzie zdarzają się przypadki, że stosowanie zamienników skutkuje uszkodzeniem urządzenia drukującego, ale dotyczy to najtańszych materiałów, najczęściej tuszów i tonerów regenerowanych w przydomowym garażu. Niemniej producenci OEM celowo wrzucają wszystkich dostawców materiałów alternatywnych do jednego worka.

Taka strategia jest bardzo wygodna, ale nie do końca uczciwa wobec klientów. Tym bardziej że producenci zdają sobie sprawę, że rynek alternatywnych materiałów eksploatacyjnych jest bardzo zróżnicowany. Zamienniki dobrej jakości nie wpływają na żywotność drukarki. W lwiej części przypadków produkty oryginalne i alternatywne tworzy się zazwyczaj z identycznych materiałów i przy użyciu tej samej technologii – dodaje Paweł Nowak.

Oszczędności bez ryzyka

Gra na rynku druku toczy się o wysoką stawkę. Wiele urządzeń drukujących jest sprzedawanych na granicy opłacalności, a ich producenci zarabiają przede wszystkim na materiałach eksploatacyjnych. Niemniej klienci często decydują się na zakup zamienników, tańszych nawet o 80 proc. od oryginalnych produktów. Co ważne, marki klas premium, takie jak np. Asarto, nie ustępują pod względem jakości materiałom OEM. Topowi producenci zamienników dbają o wysoki poziom swojego asortymentu, kontrolując ich wydajność w badaniach laboratoryjnych.

Tonery, tusze oraz taśmy mają ponadto certyfikaty ISO 9001 (system zarządzania jakością), ISO 14001 (system zarządzania środowiskiem) oraz ISO 19572, ISO 19798, ISO 24711 (normy dla procedur określających wydajność). Zamienniki sygnowane marką Asarto uzyskują też wysokie oceny w testach redakcyjnych „PC World”. Lista wyróżnień jest długa i znajdują się na niej m.in. „PC World poleca” (2019) oraz „Najlepsza wydajność” (2017).

Zielone Asarto

Rocznie w Polsce sprzedaje się ok. 4 mln różnego rodzaju wkładów do drukarek. Szacuje się, że zaledwie 15 proc. podlega utylizacji, reszta trafia na wysypiska śmieci. Zużyte kartridże zawierają szkodliwe dla środowiska resztki proszku i tuszu, a rozkład obudów wykonanych ze sztucznych tworzyw trwa kilkaset lat. Polcan, będący właścicielem marki Asarto, bierze odpowiedzialność za stan środowiska. Firma w procesie produkcji wykorzystuje materiały z recyklingu oraz komponenty biodegradowalne. Producent zajmuje się również darmową utylizacją swoich rozwiązań. Adresy biur firmy Polcan, do których można w celu darmowej utylizacji dostarczyć zużyte opakowania po tuszach i tonerach Asarto, znajdują się na stronie www.asarto.pl/gwarancja.