Obaj producenci przybliżali polskim partnerom nowe rozwiązania, zaprezentowane na targach ISE w Amsterdamie w lutym br. Wychodzą one naprzeciw obecnym trendom na rynku AV, w takich dziedzinach jak: rozwiązania konferencyjne, edukacja, obsługa imprez oraz zastosowania profesjonalne (szpitale, banki, służby publiczne). Przedstawiciele Kramera oraz Sony podkreślali, że systemy AV to rozwiązania projektowe, wdrażane przez integratorów, które umożliwiają generowanie przychodów nie tylko na sprzęcie, lecz także na wdrożeniu, instalacji, usługach i oprogramowaniu.

Kramer dociera do klientów końcowych wyłącznie poprzez wyspecjalizowanych integratorów. Współpracuje z nimi bezpośrednio, a więc bez pomocy dystrybutorów. Producent zapewnia, że jego partnerzy mogą liczyć na wsparcie menedżerów i inżynierów, jak również próbną instalację u klientów.

Do najważniejszych nowości w portfolio producenta należy VIA Collage – bezprzewodowy system do pracy grupowej. Wpisuje się zarówno w trend mobilności i komunikacji bez kabli, jak też potrzeby związane z BYOD. VIA Collage umożliwia podłączenie do 255 osób z komputerami i sprzętem mobilnym oraz współdzielenie, przeglądanie, edytowanie i pracę nad dokumentami w grupie. Zapewnia strumieniowe przesyłanie obrazu Full HD. Kramer chce przygotować partnerów na sprzedaż systemów VIA przez szkolenia zakończone uzyskaniem certyfikatu.

Zdaniem integratora

• Cezary Maron, kierownik zespołu instalacji AV w RGBS

Wdrożenia rozwiązań VIA mogą zablokować przepisy korporacyjne. Administratorzy nie chcą wpuścić do sieci obcych urządzeń, które nie są pod kontrolą działu IT. Jest to najczęściej bariera nie do przeskoczenia. Zwłaszcza jeśli reguła korporacyjna obowiązuje na poziomie międzynarodowym.