Jednym z podstawowych zadań nałożonych na serwery plików jest lepsza ochrona zgromadzonych w nich danych niż w przypadku, gdyby rezydowały one na poszczególnych stacjach roboczych lub klasycznych serwerach. Brakuje w nich jednak zabezpieczenia przed zanikiem energii elektrycznej, wskutek którego rośnie ryzyko  uszkodzenia zebranych w NAS-ie danych – nagłe wyłączenie serwera może spowodować utratę niezapisanych informacji lub błędy w systemie plików.

Dlatego producenci wszystkich serwerów NAS stanowczo zalecają, aby w trakcie produkcyjnej pracy były one podłączone do zasilacza awaryjnego. Najlepiej, gdyby ów zasilacz był w stanie komunikować się bezpośrednio z serwerem. Wówczas w przypadku braku energii ma możliwość wysłania odpowiedniego komunikatu do serwera i zainicjowania jego bezpiecznego wyłączenia.

 

QNAP i CyberPower

Na liście zasilaczy awaryjnych kompatybilnych z serwerami QNAP znajdują się urządzenia większości obecnych na rynku dostawców. Jednak to CyberPower był pierwszym producentem, który uzyskał odpowiedni certyfikat – stało się to już w 2010 r. Amerykański koncern może też pochwalić się największą liczbą certyfikowanych modeli, których poprawna kooperacja z NAS-ami QNAP jest gwarantowana przez ich projektantów.