Oprócz bieżącego archiwizowania przetwarzanych danych konieczne jest także ich odpowiednie zabezpieczanie. Z myślą o tym specjaliści QNAP zadbali, aby serwery tej marki świetnie nadawały się zarówno do back­upu, jak i długotrwałej archiwizacji. Można w nich zainstalować pulę wolniejszych, lecz znacznie tańszych dysków (np. w dołączonej półce dyskowej) i na nich umieścić wolumen, w którym gromadzone będą archiwizowane pliki. Dzięki temu podmioty medyczne będą miały zagwarantowaną zgodność z przepisami regulującymi dostęp do danych pacjenta znajdujących się w takich systemach jak PACS (Picture Archiving and Communication System) i EHR (Electronic Health Record), które wymagają bardzo długiego okresu przechowywania.

Użytkownicy serwerów QNAP mają też do dyspozycji aplikację MediQPACS, która przekształca ich urządzenie w prywatny serwer PACS. Za jej pomocą można wygodnie tworzyć i przechowywać kopie zapasowe obrazów medycznych zgodnych ze standardem DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine) oraz zarządzać nimi. Aplikacja ta umożliwia placówkom ochrony zdrowia stworzenie tańszej alternatywy dla klasycznego serwera PACS współpracującego z systemem HIS (Hospital Information System). Co ważne, także w tym przypadku producent zadbał, by urządzenie gwarantowało wysoką dostępność zgromadzonych danych.

W systemie operacyjnym serwerów NAS wbudowanych jest wiele narzędzi umożliwiających stworzenie reguł migracji danych zgodnie z polityką bezpieczeństwa przyjętą w placówce ochrony zdrowia. Do prowadzenia backupu służy funkcja migawek (snapshot), spotykana wcześniej wyłącznie w systemach klasy enterprise. Dla placówek medycznych ciekawym narzędziem jest również Qsirch. Funkcja ta znacznie upraszcza i przyspiesza wyszukanie konkretnego pliku nawet spośród olbrzymiej ilości danych zgromadzonych na serwerze NAS. Ogromną zaletą Qsirch jest silnik indeksujący, który działa w tle i umożliwia natychmiastowe współużytkowanie plików.

Monitoring to nie tylko bezpieczeństwo

Serwery QNAP – oprócz tradycyjnego przechowywania plików – najczęściej są wykorzystywane jako rejestrator obrazu z kamer nadzoru wideo. W placówkach medycznych ma to szczególne znaczenie, gdyż możliwość podglądu aktualnej sytuacji chroni placówkę nie tylko przed zwykłą przestępczością, ale też ułatwia szybkie wykrycie pacjentów, którzy zgubili drogę w szpitalnych labiryntach lub próbują dostać się do zamkniętych pomieszczeń.

Wbudowane w serwery QNAP oprogramowanie zapewniające funkcję sieciowego rejestratora wideo (NVR) bazuje na systemie Linux, dzięki czemu gwarantuje stabilny, ciągły zapis obrazu oraz dostęp do niego w razie potrzeby. Rozwiązanie to współpracuje z ponad 1100 modelami kamer IP oferowanymi przez przeszło 45 marek. Umożliwia również podgląd obrazu na żywo z urządzeń mobilnych z systemem Android, iOS i Windows Mobile.

Cyfrowy marketing w placówkach medycznych

Przychodnie i szpitale mogą także korzystać z narzędzi Digital Signage w celu informowania pacjentów o świadczonych usługach, prowadzenia działań edukacyjnych czy też wyświetlania innych informacji, np. dotyczących procedur ewakuacyjnych. Zarządzanie prezentowaną treścią przez administratorów może odbywać się z jednego centralnego miejsca.

Serwery NAS firmy QNAP są wyposażone w zestaw oprogramowania, które umożliwia przekształcenie ich w centrum zarządzania systemem DS. Darmowa aplikacja Signage Station zapewnia łatwe tworzenie multimedialnych reklam, przesyłanie ich do serwera i prezentowanie na podłączonych do sieci urządzeniach. Wszystko, czego potrzeba do ich odtwarzania, to rekomendowana przez QNAP przeglądarka internetowa Google Chrome. Oczywiście możliwe jest odtwarzanie różnych treści na różnych odbiornikach w tym samym czasie.
W aplikację Signage Station wbudowano bezpłatne oprogramowanie iArtist Lite, wyposażone w 16 typów specjalnych widżetów pomagających szybko i w prosty sposób tworzyć kreatywne, animowane reklamy. Natomiast Signage Station dodatkowo udostępnia użytkownikom wiele darmowych szablonów do różnych zastosowań.

Autoryzowanymi dystrybutorami serwerów plików QNAP w Polsce są: AB, EPA Systemy, Konsorcjum FEN oraz Roseville.