W BlueGlacier mogą być przechowywane dwa rodzaje danych. Przede wszystkim te przetwarzane na bieżąco, w tym pliki, które powinny być udostępniane z dużą wydajnością. Rozwiązanie to dobrze sprawdza się też w przypadku plików archiwalnych, odczytywanych rzadko bądź wcale, ale niezbędnych, chociażby ze względów prawnych. Istnieje możliwość instalacji różnego rodzaju nośników: dysków SSD dla danych wymagających dużej liczby operacji wejścia-wyjścia na sekundę, HDD dla aplikacji ogólnego zastosowania, a także dysków optycznych przeznaczonych do przechowywania danych archiwalnych.

Nośnikiem optycznym są w tym przypadku dyski Freeze-Ray opracowane przez Panasonica. Według symulacji przeprowadzonych przez producenta zarejestrowany na nich zapis może przetrwać nawet przez 100 lat. Płyty te jako nośnik wymienny gwarantują też bardzo niski koszt przechowywania danych, a dzięki kompatybilności wstecznej dla odczytu nie ma konieczności systematycznego kopiowania danych na nośniki nowszej generacji.
Na zestaw startowy rozwiązania BlueGlacier składa się jedna obudowa z dyskami i kontroler NAS (QNAP TES-1885U) oraz dwa moduły firmy Panasonic. W każdym można zainstalować do 76 magazynków zawierających po 12 płyt optycznych o pojemności 300 GB (japoński producent pracuje już nad wprowadzeniem do oferty płyt o pojemności 500 GB i 1 TB). W przedniej części obudowy serwera NAS może być zainstalowanych 12 napędów 3,5” i 2,5”, w tylnej zaś – dodatkowe 6 dysków 2,5”. Pojemność dysków można rozbudowywać z wykorzystaniem opcjonalnej półki dyskowej JBOD (REXP-1220U-RP). Kontroler jest wyposażony w kartę sieciową 10 GbE, dzięki czemu pliki są udostępniane z bardzo dużą szybkością.

Płyta wiecznie żywa

Oprogramowanie wbudowane w rozwiązanie BlueGlacier dba, by zarządzanie zgromadzonymi danymi było maksymalnie uproszczone. Zastosowano w nim system plików Data Archival File System (DAFS), który zapewnia – wraz ze stworzoną przez QNAP funkcją Qtier – podział sumarycznej pojemności serwera na wirtualne warstwy, składające się z nośników o różnej wydajności i cenie. Każdy ze stworzonych przez DAFS woluminów pamięci masowej może składować dane w każdej z tych warstw. System automatycznie decyduje o lokalizacji pliku znajdującego się w takim zasobie. Dzięki temu oszczędza czas administratorów, zwalniając ich z konieczności dbania o kopiowanie danych przeznaczonych do archiwizacji.

Wbudowane w BlueGlacier narzędzie Storage & Snapshots Manager ułatwia zarządzanie plikami zgromadzonymi w serwerze NAS, a także ich migawkowymi kopiami zapasowymi. Jest też zapewniany łatwy dostęp do plików zgromadzonych na płytach optycznych, ponieważ są one podłączone wirtualnie do głównego systemu plików serwera NAS. Do przeszukiwania repozytorium danych, w tym także archiwum, służy bardzo wydajna, opatentowana przez QNAP funkcja Qsirch.

BlueGlacier świetnie sprawdza się w przypadku przechowywania archiwalnych danych w wielu dziedzinach, jak produkcja i transmisja wideo, telewizja przemysłowa, Big Data, uczenie maszynowe, obrazowanie medyczne, centra danych itd. Szczególne korzyści odniosą firmy zarządzające dużą ilości treści multimedialnych, jako że obraz wideo jest już dziś rejestrowany nie tylko w rozdzielczości 1080p, lecz także 4K (a w nieodległej przyszłości również 8K i 16K). Dzięki interfejsowi API rozwiązanie BlueGlacier można zintegrować też z innymi narzędziami do zarządzania zbiorami danych, a przez to zautomatyzować proces ich przenoszenia między nośnikami o różnej wydajności.

W centrach danych także bardzo szybko rośnie ilość danych, które wymagają backupu i długotrwałej archiwizacji na niezawodnym nośniku. Przeniesienie tych plików na płytę – dzięki uwolnieniu przestrzeni dyskowej – zapewnia większą efektywność kosztową i wzrost wydajności podstawowych systemów pamięci masowych.

Kontakt dla partnerów: Grzegorz Bielawski, Country Manager, QNAP, gbielawski@qnap.com