Podczas tegorocznych targów można było zobaczyć, dotknąć, przetestować najnowsze produkty i rozwiązania prezentowane przez tysiące dostawców. Wśród nich te, które właśnie trafiają na rynek, oraz takie, na które będziemy musieli jeszcze poczekać. CES 2019 dał niezłe pojęcie o tym, do czego w bieżącym roku giganci technologiczni będą przekonywać klientów. Na wystawie nie zabrakło przy tym pomysłów prezentowanych przez startupy.

Najważniejsze trendy dotyczyły sztucznej inteligencji, asystentów głosowych, robotyki i 5G, a także postępu w zakresie rozwiązań dla biznesu i wydajnych procesorów. Jak co roku wśród największych atrakcji nie zabrakło premier produktowych Samsunga, Intela, HP Inc., Della i Lenovo.
Jednym z kluczowych tematów była coraz większa dostępność urządzeń z obsługą asystentów głosowych. W centrum uwagi były też nowe inteligentne urządzenia domowe, wyposażone w coraz bardziej zaawansowane czujniki. Jeśli chodzi o nowy sprzęt mobilny, można było np. zobaczyć smartfon z pięcioma kamerami oraz smartwatch zasilany ciepłem ciała. W ogromnej grupie urządzeń ubieralnych pojawiły się nawet inteligentne paski do spodni, które monitorują na bieżąco obwód pasa. Coraz większa innowacyjność w zakresie automatyki przejawiała się choćby zautomatyzowanym systemem do wypieku chleba dla sklepów spożywczych.
Słowem, na największych targach elektronicznych różności prezentowano zarówno gadżety, jak i niezwykle zaawansowane technologie do jak najbardziej poważnych zastosowań. Przedstawiamy 10 najważniejszych naszym zdaniem zapowiedzi i prezentacji produktowych CES 2019.

 

CORAZ WIĘCEJ URZĄDZEŃ Z ASYSTENTAMI GŁOSOWYMI

Sądząc po liczbie produktów prezentowanych na targach, 2019 będzie rokiem, w którym rozwiązania asystentów głosowych na dobre wyjdą poza obszar inteligentnych głośników i smartfonów. Możliwości, jakie daje Alexa Amazona i Asystent Google’a, były przedstawiane na stoiskach zarówno tych właśnie firm, jak i wielu innych producentów. Przykładowo Amazon zaprezentował szeroką gamę produktów przeznaczonych do pracy i domu – od specjalizowanych urządzeń i inteligentnego sprzętu domowego po komputery stacjonarne, drukarki czy rozwiązanie konferencyjne. Jeśli chodzi o zapowiedzi największych dostawców, CES był dla Lenovo okazją do zaprezentowania inteligentnego zegara z asystentem Google’a oraz 10-calowego tabletu Smart Tab z Androidem, który ma wbudowaną Alexę. Z kolei Jabra udostępniła wysokiej klasy słuchawki Elite 85 h, które mogą współpracować z rozwiązaniami Amazon Alexa, Google Assistant oraz Siri firmy Apple. Zarówno Samsung, jak i LG zapowiedziały, że nowe telewizory obu tych marek będzie można kontrolować z pomocą Alexy i Asystenta Google. Sterowanie głosem z asystą Alexy staje się możliwe również w samochodach, np. dzięki uchwytowi na smartfon iOttie Easy One Touch.

 

GOOGLE ASSISTANT – WIĘCEJ FUNKCJI, NOWA PLATFORMA


Jak poinformowano podczas tegorocznych targów, Asystent Google’a może się pochwalić wieloma udoskonaleniami, w tym nową platformą do tworzenia urządzeń bazujących na tym rozwiązaniu, nowym trybem tłumacza i możliwością wykorzystania głosowego asystenta w aplikacji Mapy. Google Assistant Connect to nowa platforma dla producentów urządzeń, która ma na celu łatwiejsze i tańsze wdrażanie Asystenta w skomunikowanych urządzeniach. Firma obiecuje więcej informacji na jej temat jeszcze w 2019 r. Tryb Interpreter pomoże w tłumaczeniu rozmów w kilkudziesięciu językach. Ma to być wyjątkowo proste – wystarczy wyrazić swoje życzenie (np. „Google, bądź moim tłumaczem z francuskiego”). Użytkownicy Map Google’a będą też mogli korzystać z asystenta głosowego w celu wyszukiwania miejsc wzdłuż trasy, dodawania nowych miejsc postoju lub wyznaczenia trasy do domu. Od niedawna z asystentem Google’a można rozmawiać po polsku.