Podstawą oferty sieciowej Cisco są kolejne generacje klasycznych produktów – przełączników z serii Catalyst, urządzeń brzegowych (routerów) z serii ISR i rozwiązań bezprzewodowych z serii Aironet. Uzupełnienie stanowi innowacyjna platforma Meraki, która dzięki wykorzystaniu chmury znakomicie upraszcza zarządzanie nawet bardzo rozbudowanymi sieciami.

LAN coraz bardziej inteligentny

W projektowaniu sieci przewodowej, kiedy trzeba połączyć komputery na biurkach, telefony IP, drukarki itp., jako podstawę tworzenia LAN rekomendowane są przełączniki Catalyst. W ofercie Cisco wszystkie switche z tej serii należą do kategorii urządzeń zarządzalnych. I chociaż klienci z sektora MSP mogliby z tego powodu uważać je za produkty dla segmentu enterprise (zazwyczaj dość drogie) są one przykładem, że dziś nawet wysokiej klasy, markowy sprzęt nie musi kosztować dużo.

Urządzenia z serii Catalyst charakteryzują się wyjątkową bezawaryjnością. Ich renoma nie jest efektem marketingu, ale wieloletnich doświadczeń administratorów. Co istotne, nowa generacja przełączników Catalyst 9k umożliwia budowę niezawodnych sieci kampusowych z wbudowanymi – w ramach rozwijanej przez Cisco koncepcji Software Defined Access – rozwiązaniami służącymi do ochrony infrastruktury oraz automatyzacji czynności związanych z jej utrzymaniem. Sieć stworzona za pomocą m.in. przełączników Catalyst 9k oraz centralnego kontrolera SDN to dodatkowa warstwa programowa, zapewniająca wiele rozszerzeń funkcjonalnych, takich jak mobilność użytkownika w jej obrębie czy segmentacja ruchu.

Koncepcję SDA można realizować nie tylko w największych sieciach, lecz również w mniejszych systemach, liczących kilkaset portów, obejmujących np. komputery, drukarki, coraz częściej także systemy automatyki budynkowej, monitorowania itp. SDA w dużym stopniu ułatwia zarządzanie całą siecią, która zachowuje się jak jeden wirtualny przełącznik, który – co najważniejsze – będzie działać zgodnie z przyjętą polityką bezpieczeństwa. Poza tym obejmuje swoim działaniem nie tylko przewodową część sieci zbudowaną przy użyciu przełączników Catalyst, lecz także bezprzewodową, zawierającą punkty dostępowe Aironet.

Pełen potencjał WLAN

Sieć bezprzewodowa tworzona na bazie klasycznych produktów Cisco Aironet to również bardzo inteligentne rozwiązanie. Budowane przy ich użyciu środowisko z kontrolerem bezprzewodowym jest przygotowane do dużego obciążenia i obsługi bardzo wielu urządzeń końcowych. Punkty dostępowe są bowiem specjalnie projektowane do tego celu. Ich wydajność i niezawodność wynikają zarówno z zastosowania stabilnego, rozbudowanego oprogramowania, jak i zaawansowanej platformy sprzętowej. Dysponujące odpowiednimi zasobami obliczeniowymi, urządzenia z serii Aironet umożliwiają wykonywanie wielu zadań bezpośrednio w punkcie dostępowym, a nie na zewnętrznym sprzęcie. W rezultacie wydajność, niezawodność i funkcjonalność, którymi cechowała się dawniej wyłącznie klasa enterprise, są dziś w zasięgu przedsiębiorstw z sektora MŚP.

Więcej niż routery

Oferta urządzeń z serii Integrated Services Router, czyli routerów ze zintegrowanymi usługami, jest na tyle rozbudowana, że każdy klient może znaleźć coś dla siebie. Ich użytkownikami mogą być zarówno małe firmy, jak i większe przedsiębiorstwa.

ISR-y są jak szwajcarski scyzoryk. Ten bardzo uniwersalny i wydajny sprzęt zapewnia nie tylko zaawansowane funkcje routingu ale może pełnić w sieci wiele innych ról – przekonuje Wojciech Kotkiewicz, menedżer Działu Wsparcia Technicznego w ABC Data.

Klient, który zdecyduje się na użycie ISR, nie musi dokładać kolejnych „pudełek”, np. do akceleracji łączy WAN, ochrony poprzez sensor IPS, zestawienia tuneli VPN, uzyskania funkcjonalności centrali telefonicznej, bramy głosowej i wielu innych.

To już trzecia generacja tych urządzeń. Są bardzo dopracowane, w przemyślany sposób zaprojektowano ich budowę. Na nowej platformie można uruchamiać nawet kontenery linuksowe, co dodatkowo rozszerza jej zastosowanie – dodaje specjalista.