Wiele firm, które mają kilka lub więcej oddziałów, korzysta z usługi MPLS VPN oferowanej przez telekomy. MPLS cieszy się dobrą reputacją wśród takich użytkowników przede wszystkim ze względu na swoją niezawodność. Należy jednak mieć na uwadze, że standard ten pojawił się już pod koniec ubiegłego wieku, co niesie z sobą pewne konsekwencje. O ile bowiem jest dobrze przystosowany do dystrybucji tradycyjnego ruchu sieciowego, o tyle zdecydowanie gorzej radzi sobie z nowymi wyzwaniami, takimi jak chociażby obsługa połączeń ze środowiskiem chmurowym.

Alternatywę dla MPLS stanowi rozwiązanie Citrix SD-WAN, uwzględniające potrzeby firm wielooddziałowych, które korzystają z SaaS, systemów zunifikowanej komunikacji lub telefonii VoIP. W takim przypadku, dzięki zastosowaniu tej techniki, można oddzielić warstwę oprogramowania od sprzętu. Zdefiniowana programowo sieć rozległa gwarantuje użytkownikom pełny komfort w korzystaniu z usług zarządzanych i rozwiązań bazujących na chmurze. SD-WAN Citrix poprawia wydajność obsługi aplikacji i bezpieczeństwo sieci przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.

System automatycznie rozpoznaje ponad 4 tys. aplikacji, co umożliwia  w granularny sposób zarządzać ruchem i zapewnić każdej z nich odpowiedni poziom usługi. W przypadku MPLS proces ten trwa nieporównywalnie dłużej, bowiem wiąże się z ponowną rekonfiguracją Class of Service, rozszerzeniem klasyfikacji dodanej aplikacji i dostosowaniem parametrów przepustowości. Bardzo ważną kwestią jest też zapewnienie wydajności i ciągłej dostępności sieci.

Citrix SD-WAN optymalizuje ruch z dokładnością do pojedynczego pakietu, co zapewnia aktywne, równoległe wykorzystanie wszystkich połączeń. Odpowiedź na awarię liczy się w milisekundach. Co ciekawe, system reaguje nie tylko na niedostępność łącza, lecz także na pogorszenie oferowanych warunków, takich jak występujące opóźnienia lub wysoki procent straconych pakietów.

Warto przy tym zauważyć, że Citrix przywiązuje dużą wagę do współpracy z dostawcami aplikacji i usług chmurowych. Szczególnie bliskie relacje łączą producenta z Microsoftem, dzięki czemu SD-WAN opracowany przez specjalistów Citrixa znakomicie radzi sobie z obsługą Azure czy Office 365, choć płynnie pracuje również z usługami innych dostawców.

Dla kogo SD-WAN?

Adresatami SD-WAN są firmy wielooddziałowe różnej wielkości. I choć każda z nich może liczyć w związku z tym na oszczędności, to są one mocno zróżnicowane w zależności od konkretnego przypadku. Na klientach wrażenie powinna zrobić informacja, że czasami udaje się obniżyć koszty związane z eksploatacją sieci nawet o 80 proc. Krzysztof Rachwalski, Country Manager Citrixa w Polsce, przyznaje jednak, że kluczowym aspektem przemawiającym za SD-WAN jest ułatwione zarządzanie siecią.

Korzystanie z jednego systemu umożliwia zarządzanie całą infrastrukturą, a tym samym znacząco usprawnia ten proces. Wraz z większą liczbą oddziałów i obszarów, które trzeba objąć kontrolą, wyraźniej widać korzyści wynikające z zastosowania SD-WAN, takie jak zwiększenie efektywności obsługi sieci i skrócenie czasu procesów z tym związanych. To przekłada się na niższe koszty utrzymania infrastruktury. Ma to szczególne znaczenie, kiedy sieć firmowa obejmuje kilka krajów i trzeba łączyć się z oddziałami na różnych kontynentach – tłumaczy Krzysztof Rachwalski.

Według analityków Gartnera liczba wdrożeń SD-WAN na świecie systematycznie rośnie. W Polsce przed tą technologią również rysują się ciekawe perspektywy, gdyż niemal każde przedsiębiorstwo, które ma sieć rozległą, jest jej potencjalnym użytkownikiem. Jak podkreśla Krzysztof Rachwalski, SD-WAN stwarza szansę zupełnie nowym graczom, w tym integratorom, na pojawienie się w hermetycznym segmencie rynku. Rolą tych podmiotów będzie dostarczanie usługi zarządzania siecią, a także agregowanie różnych rodzajów połączeń.

Citrix SD-WAN zapewnia:

• szerokie możliwości obsługi aplikacji SaaS, wirtualnych i działających w chmurze,
• ogromny wybór opcji wdrożenia dzięki zautomatyzowanej łączności z chmurą,
• zintegrowaną widoczność i kontrolę nad wszystkimi aspektami sieci WAN,
• doskonale przystosowaną do potrzeb przedsiębiorstw łączność z tysiącami aplikacji SaaS oraz ponad 150 punktów wymiany w chmurze i internecie dzięki usłudze Citrix SD-WAN Cloud Direct.

Dodatkowe informacje:

Bartłomiej Mikoda, Senior Partner & Distribution Account Manager, Citrix, tel. 609 656 646, bartlomiej.mikoda@citrix.com